Vaření pro děti do jednoho roku

Po období kojení přecházejí děti postupně na pevnou stravu. Nebojte se zkoušet různé suroviny již od šesti měsíců věku. Děti do jednoho roku nepotřebují jíst maso každý den, proto jim postačí jednou či dvakrát týdně k obědu pouze zeleninový pokrm namixovaný z barevných a chuťově zajímavých surovin.
sladké brambory
Batáty
Batáty obsahují velké množství sacharidů, proto jsou výrazně sladké. Dětem jejich chuť určitě vadit nebude, ale je dobré přimíchat k nim jinak chuťově výraznou zeleninu. Batáty se snesou téměř s čímkoliv, například s cuketou, fenyklem či špenátem. I přes výrazně sladkou chuť jsou velmi zdravé, výživné a plné vitamínů.

Brambory
Klasická, dostupná, levná a úžasná surovina, ze které lze připravit nespočet pokrmů. Přestože v poslední době brambory nemají příliš dobrou pozici mezi zdravými potravinami, dětem je s klidem dávejte i pravidelně. Brambory kupodivu obsahují více cukru i bílkovin než batáty, ale chuťově tak výrazné nejsou, kombinujte je proto s výraznější zeleninou. Například červenou řepou, hráškem nebo kukuřicí. 
čerstvá brokolice
Brokolice
Brokolice je zdravá, ne však příliš oblíbená surovina, podává-li se samotná a neochucená. Kvalitní brokolice uvařená na páře však může být vynikající, obzvlášť pokud ji smícháte s kuřecím masem, batáty nebo mrkví. Brokolice je bohatá na hořčík, železo, vitamin C i draslík.

Celer
Většinou jen základ polévek a omáček, vynikající je však i samotný, například jako pyré. Je to chutná alternativa k bramborové kaši. Kromě několika vitamínů obsahuje také hořčík, železo, fosfor, sodík a další prospěšné látky. Navíc vitamíny neztrácí ani během vaření.

Cuketa
Skvělá zelenina pro děti. Ideálně pokud je domácí. V tom případě ji vařte a mixujte i se slupkou. Cuketa se chuťově snáší s čímkoliv a skvěle tak doplní masozeleninový pokrm, například s rýží nebo bramborami.

Červená řepa
Není zrovna hitem rodinných receptů, spousta lidí k ní má averzi ještě ze školky. Dobře připravená červená řepa je však delikatesa, která má velmi pozitivní účinky na lidské zdraví. Pokud ji nechcete loupat a tepelně upravovat, kupte si již uvařenou celou řepu, kterou můžete rovnou rozmixovat. Jen se potom nelekněte výrazně červené stolice a někdy i moči, kterou můžou děti po snědení řepy mít.

Dýně
Velmi módní surovina, kterou si můžete pěstovat i doma. Má mnoho odrůd, ale kulinářsky nejzajímavější jsou Hokaido a máslová dýně. Obě mají po tepelné úpravě krásně krémovou konzistenci a jemně sladkou chuť. Skvěle se kombinují s masem i jinou zeleninou.

Fenykl
Kvalitní vylepšení dětských jídel, které je chuťově zajímavé, nasládlé, a navíc má pozitivní účinky na trávení. Dětem povařte jen měkké části fenyklu a kvůli výrazné chuti ho přidávejte s mírou.
mrkvová šťáva
Mrkev
Naprostá klasika dětských jídelníčků. Vařená nebo i syrová a rozmixovaná s horkou vodou je pro děti jedním z neoblíbenějších jídel, obzvlášť zpočátku. Příliš mnoho mrkve však může dětem dodat lehce oranžovou barvu.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like