Rozhodnout se o tom, že chceme stavět vlastní dům, nás stojí mnoho hodin uvažování, debat a plánování. Jakmile však toto máme za sebou, čeká nás zvažování další a to jaký dům vlastně postavíme a co od něj čekáme. Idylicky si spousta lidí představí krásný dům se zahradou, tak, jak jej prezentují stavební firmy a projekční kanceláře. Než se však k této vysněné podobě dostaneme, čeká nás ještě spousta práce a úsilí.
Jedním z velmi důležitých rozhodnutí by mělo být ujasnění, jak bude náš dům energeticky náročný. Samozřejmě nejde o přesný výpočet, ten je na odbornících, nicméně i my si můžeme položit tuto otázku a sami nad ní popřemýšlet. Současně je takzvaný štítek energetické náročnosti budovy vyžadován i u stavebního řízení.
Energeticky úsporné nebo dokonce pasivní domy dbají na malou spotřebu energií a kladou velký důraz na provoz takzvaně svépomocí. Odborníci tvrdí, že za nízkoenergetický dům lze považovat takový, který má zhruba třetinové náklady na spotřebu energií, oproti domům jiným.
Výstavbu takovýchto domů v současné době podporuje i stát prostřednictvím různých dotací, jako je například aktuálně probíhající dotační program Nová zelená úsporám.
Jaká zařízení nám mohou energii a často také peníze ušetřit?
· Solární panely – slouží jak pro ohřev teplé vody, vytápění, tak mohou dům zásobovat i elektřinou.
· Tepelné čerpadlo – jedná se zjednodušeně řečeno o samostatný zdroj tepla pro náš dům, investice do jeho pořízení je sice vysoká, ale zaručuje následnou návratnost v podobě velkých úspor.
· Vhodné topení a úsporný kotel – efektivní se v současné době jeví podlahové vytápění, současně kvalitní a vhodný kotel je zárukou toho, že ušetříte a navíc nezatížíte životní prostředí.
· Krbová kamna nebo krb – můžou sloužit jako alternativní možnost topení v domě, například v nepříliš chladných dnech, jedná se zde spíše o ekonomickou stránku, než o ekologický efekt.
· Využívání odpadní nebo dešťové vody – existují různé způsoby, jak zpracovat běžně nepotřebnou vodu pro další užití, například na splachování toalety, a tím ušetřit hektolitry pitné vody ročně.
V případě, že byste uvažovali o některé ze zmíněných variant, je vhodné je prokonzultovat vždy s odborníkem, který doporučí vhodné řešení a vypočte, zda se pro vás hodí a bude efektivní.
1 comment
Ono je jedna věc mít představu a druhá věc je mít na to prostředky. Mám známé, kteří stavěli nový dům, chtěli TČ, ale z hlediska financí nakonec šli do plynu, protože je to vyšlo levněji. U nás doma fungujeme s FVE na střeše, kdy z ní těžím maximum pro domácnost, ohřívám vodu a minimum nechávám vykupovat od Bohemian, co zbyde. Bazén kvůli tomu stavět nebudu, ale jejich prostřednictvím se nám aspoň pár kaček vrací.