Generální úklid


Předvánoční čas si generální úklid vysloveně vyžaduje. Přes jaro, léto i podzim trávíme většinu času venku. Mnohdy jsme na čerstvém vzduchu od rána do večera. Užíváme si sluníčka a venkovních aktivit. V zimním období potom přichází čas na velký generální úklid domácnosti, který si necháváme nejčastěji právě před Vánocemi. Na Vánoce potom máme krásně uklizeno, máme vysmýčený doslova snad každý kout. Jak tedy zvládnout opravdu bravurní úklid?

šatna

1) Ze všeho nejdřív ukliďte to, co není na první pohled vidět. Dejte se tedy do úklidu skříní, šuplíků v pracovním stole, komod či do pořádku v papírech. Apelujte na celou svou rodinu. Pokud již máte větší děti, ať si proberou své skříně sami. Sami si vyzkouší, co jim je ještě dobré, co mají malé, nebo co vůbec nenosí a ve skříni jim to zbytečně překáží. Rovněž by si mohli uklidit pracovní stoly. Probrat potřebné a nepotřebné, všechno urovnat. Papíry a zase ty papíry… Všude se kupí, všude se hromadí. Nastal čas, abyste je dali do pořádku. Vše si založte řádně do šanonů, ať potom zbytečně něco nehledáte. Nedůležité lejstra vyhoďte.

vysavač

2) Schovejte věci, které nepoužíváte a jen se na ně práší. Máte na parapetu odložené přebytečné květináče? Na komodě vystavené zbytečné sošky, svícny, ve kterých jste svíčku ještě nikdy nezapálili nebo jiné podobné věci? Schovejte je do krabic a na půdu. Nebo je rovnou vyhoďte. Zkuste do svého domova pustit trochu lehkosti. Dnes již nejsou moderní přezdobené vitríny plné zbytečných lapačů prachu. Nechejte si vystavenou nějakou pěknou fotku, která vám vykouzlí úsměv na tváři, svíčku, kterou si s partnerem za dlouhého zimního večera zapálíte… Sošky a podobné věci klidně schovejte.

3) Špajz či kumbál = shromaždiště. Také během roku věci, které zrovna nepotřebujete, naházíte do kumbálu? Je čas se na něj vrhnout. Všechno, co tam najdete, roztřiďte… Zbytečné věci vyhoďte a ostatní dejte na místa, kam opravdu patří. Vneste do svého kumbálu nějaký systém tak, abyste všechno snadno našli a ne, abyste se báli otevřít dveře, protože by mohlo hrozit, že se na vás vysype hromada krámů.

nepořádek

4) Odstraňte prach ze zbytečných lapačů. Záclony, závěsy, dekorační polštářky a květiny… Typické lapače prachu, ve kterých se prach ale drží. Všechny textilie v bytě vyperte a květiny osprchujte. Zbavíte se tak všeho přebytečného prachu.
Nyní už zbývá pouze vymést každý roh, utřít prach ze všech kusů nábytku a vše pěkně naleštit. Tak hurá do toho!


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like