Kokedama je z Japonska pocházející způsob pěstování rostlin, který původně vznikl z bonsají. Můžeme jej přeložit jako „mechová koule“. Rostlina v tomto případě nevyrůstá z květináče, ale je umístěna do zeminového obalu kulovitého tvaru, který je obalený mechem. Můžete ji nejen umístit na talířek, ale také zavěsit do prostoru a docílit tak luxusního doplňku v japonském stylu.
Pro tento speciální způsob pěstování je vhodná téměř jakákoliv rostlina. Velice pěkně vypadá například Myrta, Aloe, Cykas nebo Fíkus Ginseng. Doporučuje se však volit spíše vlhkomilné rostliny, jejichž substrát lépe drží pohromadě a vydrží tak mnohem déle. A pokud s kokedamou nemáte žádné zkušenosti, vyberte si raději pokojovou rostlinu, která není náročná na pěstování.
Péče o kokedamu není nijak složitá. Záleží na druhu rostliny a na prostředí, ve kterém je umístěna. Od klasicky pěstovaných rostlin se liší pouze ve způsobu zalévání. Kokedamu vložíme na talířek s odstátou vodou, kde celý bal necháme nasáknout nebo ho do vody rovnou celý ponoříme. Trvá to jen pár minut. Přemístíme ji na prázdnou misku a počkáme, než se voda pořádně vsákne. Poté ji můžeme ihned zavěsit na její místo. V teplejším prostředí můžeme rostlinu i rosit. Díky malému prostoru, který kořeny mají, rostliny bujně rostou. Čas od času je tedy třeba je tvarovat. Je to jeden z důvodů, proč se kokedamy nepřesazují a živiny jim jsou doplňovány občasným přidáním hnojiva do zálivky.
Kokedamu si můžete jak koupit ve specializovaných obchodech, tak si ji jednoduše vyrobit doma. Mimo rostlinu potřebujete jako základ japonský černý jíl. Do něj se pak přidávají různé přísady, které vážou živiny, zadržují vodu nebo třeba odlehčují substrát. Použití rašeliny se nedoporučuje z důvodu rychlého vysychání a negativního vlivu na rostliny. Ne každá snese kyselou reakci půdy, jež rašelina způsobuje. Z namočené směsi pak vymačkáme přebytečnou vodu a menším množstvím opatrně obalíme kořeny rostliny, které jsme předem zbavili původního substrátu. Dlaněmi postupně tvarujeme kouli. K té pak přitiskneme mech, jež postupně převazujeme provázkem z umělých vláken.
Tento obzvlášť atraktivní způsob pěstování dokáže umocnit krásu samotné rostliny a pohladit nejednu ženu po duši. Přeneste se do Japonska i vy.