Rodinný rozpočet boháčůObčas se v životě stane, že se dostanete do nepříjemné situace, kdy jsou vaše příjmy nižší, než byste si přáli. Z úst různých finančních expertů slýcháváme, jak důležité je mít úspory na tzv. zadní vrátka. Jenže když jste svobodní, užíváte si vydělané peníze. Konečně si kupujete věci, které jste nemohli, protože vám na to rodiče peníze nedali. Nebyly důležité a potřebné. Ale vy je chcete, a už se nemusíte ptát o svolení.
rodina u domu
Pak nastane zlom, kdy si najdete partnera a založíte rodinu. Musíte zajistit domov, kde budete moct v bezpečí a klidu vychovávat své dítě. Než se nový člen narodí, máte dost prostoru, zařídit a koupit vše potřebné. Nastoupí-li však žena na mateřskou nebo pak rodičovskou dovolenou, příjmy rodiny se rapidně sníží. Mladý pár začne nad svými výdaji více uvažovat a hledat nejekonomičtější řešení.
V mnoha případech se vynaloží větší množství úspor, které jste stihli naspořit, na bydlení. S příchodem dítěte vzroste i zájem o vlastní byt či dům. Obrátíte se na banky, protože vlastních prostředků na koupi nemovitosti, nemáte dostatek.
V dnešní době jsou podmínky pro získání hypotéky přísnější a žadatel musí doložit minimálně 20% zástavní hodnoty nemovitosti z vlastních zdrojů. Nemluvě o tom, že kupující je povinen zaplatit 4% daň z koupě nemovitosti.
Mladí rodičové, kteří mají to štěstí, že se jim podaří hypotéku získat a zaplatit daň z nabytí nemovitosti, jsou však na začátku nové éry spořeníČeká je následující:
–          Naspořit úspory, tzv. rezervy, které by dle expertů měly tvořit alespoň tří měsíční rodinný příjem.
–          Utáhnout si opasky a snížit výdajové položky, což se většinou dá nejlépe u potravin.
–          Redukce či aktualizace všech pojištění od životních přes pojištění domácnosti až k povinnému ručení.
–          Minimálně rok v úsporném režimu, a tedy velká dávka trpělivosti a pokory, než se mladá rodina opět dostane na přijatelnou úroveň.
pásek přes bankovku
Podpora státu průměrné rodině v podstatě neexistuje, jste odkázáni jen na sebe a nejbližší rodinu. Přesto, pokud máte střechu nad hlavou a ještě k tomu vlastní, jste brán jako boháč, tak si to užívejte…


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like