Flitry se letos na podzim vrátily ve velkém (a to nejen v rámci retro stylu), kdy však nejsou pouze součástí nablýskaných večírků, párty a honosných plesů, ale objevují se doslova všude, a to i tam, kde byste to nečekaly. Flitry ale už dávno nejsou součástí poněkud kýčovitých outfitů s nádechem osmdesátých let minulého století, kdy bylo in podobat se disko kouli.
Flitry nás však nedoprovází pouze posledních čtyřicet let, ale v různé podobě již více než 4500 let. Právě z této doby totiž pochází první nález z místa v údolí Indu. Flitry byly zdobené také šaty krále Tutanchamona. Věřilo se, že flitry mají tu moc odpuzovat zlé duchy. Šlo o malé tenké plátky zlata, které byly na šaty našity a v té době představovaly symbol toho nejvyššího postavení a bohatství. Šaty zdobené flitry v té době nosili duchovní, králové a jiní vysoce postavení lidé. Oblečení poseté flitry však nenosili lidé pouze v Indii a v Egyptě, ale i v Peru, Arábii, na Středním východě a v Turecku.
Flitry ve středověku
Ve středověku se s velkou oblibou flitry užívaly v Benátkách a Turecku. Ostatně právě z této doby pochází vůbec první výrobní zařízení na flitry, jež navrhl Leonardo da Vinci. Šlo o vskutku renesanční přístroj, který umožnil snadnější zdobení dámských rób.
Flitry v novověku
Z lesklých tenkých plátků se flitry vyráběly až do konce devatenáctého století (přesněji až do roku 1920), kdy přišly na řadu moderní syntetické materiály. Kovové flitry se pak šily na bundy, kabáty, kapuce, ale i kabelky. Na večerní šaty se flitry dostaly až v roce 1930, kdy se podařilo vymyslet novou mnohem lehčí verzi kovových flitrů (šlo o jakousi želatinu, která měla flitry alternovat). Bohužel nešlo o moc praktické oblečení a nemělo ani moc dlouhou životnost. Nesneslo se totiž s vlhkem, ba ani s teplem. Jednalo se vlastně o jakési první poživatelné šaty. Znalosti a zkušenosti z této tvorby byly později využity pro výrobu jiných kousků oblečení (erotické prádlo).
Další, poněkud pevnější flitry (z acetátu celulózy), vymyslel o několik let později Herbert Lieberman, který spolu s Kodakem. Šlo vskutku o krásné flitry, jenže byly velice křehké a tak toho mnoho nevydržely. Naštěstí ještě něco později Mylar přišel s vinylem, plastem, který sice nebyl tak jiskřivý jako acetát, zato však byl mnohem odolnější a levný.
Flitry a osmdesátá léta
Velký zlom ve světě flitrů nastal v osmdesátých letech minulého století s příchodem Michaela Jacksona. Byl totiž právě on, který je v roce 1983 spolu s Moonwalkem proslavil. Měl u toho totiž na sobě černou bundu s flitry a na ruce se mu přitom blýskala jeho kultovní rukavice.
Od té doby flitry ušly velkou cestu a dostaly se i na boty, trička, kšiltovky či klobouky. Objevují se dokonce i na oblečení v army stylu.
Flitry jako nový žhavý trend
Jak jsme se již zmínili, flitry se tuto zimu opět vrátili do popředí. Pokud tedy chcete jít s módou, vyrazte do společnosti v kalhotovém kostýmu zdobeném flitry, případně v elegantním overalu, rovněž ozdobeného flitry. Mimo mísu není ani jednoduchá černá sukně doplnění o halenku zdobenou flitry. Absolutním hitem letošní sezóny je však flitrovaná sukně, která spolu s krémovou halenkou vypadá naprosto perfektně. Kromě toho se do módy vrací také i klasické koktejlky, které dramaticky podtrhují různé barevné flitry. Pro běžné nošení je vhodné zkombinovat flitrové sáčko s džínami, jednoduchým bílým tričkem, koženou kabelkou a lodičkami. Dejte si však pozor, abyste při tvoření svého flitrového outfitu nevypadaly nevkusně. Dnešní trend není o disko kouli, ale o eleganci, a proto i zde platí – “Méně je více!”
Foto: Pixabay