Všemi oblíbené i nenáviděné podpatky


Říkala občas i vaše babička: „Trp, parádo,”? Časté nošení bot na extrémně vysokých jehlách neprospívá nejen vašim nohám, ale vlastně celému tělu.

Nepohodlnost

Když takové obutí nosíte, de facto stojíte na špičkách, na které přenášíte váhu. Vaše tělo se urputně v této nepřirozené poloze snaží udržovat balanc. Radost nebudou mít třeba kolena, ale také vás začne nepříjemně bolet bederní páteř. Se změnou těžiště těla kvůli nevhodným botám přicházejí ale také problémy s krční páteří a tím bolesti hlavy

Není to zdravé

Velmi brzy vám také milované lodičky na podpatcích mohou zařídit zkrácené achilovky. Stejný osud záhy potká i vaše lýtkové svalstvo. Nepříjemným a navíc neestetickým problémem je vbočený palec. Vzniká tak, že prsty se jednoduše přizpůsobí úzké špičce.

To ale neznamená, že ordopedové podpatky nemilosrdně zatracují. Naopak. Uvádí se, že jeho ideální výška je asi tři až čtyři centimetry. Placatá bota bude mít zkázonosný vliv na klenbu vaší nohy. Sbohem, baleríny.

Ženy menšího vzrůstu je potřebují

Podpatky alespoň občas nosit chcete nebo musíte. K velké večerní se prostě bezpodpatková verze nehodí. Na co si dát pozor? Kupte si kvalitní obuv, ideálně koženou. Kůže „dýchá”, dočkáte se proto prodyšné boty. Obutí by mělo být dobře vyvážené. Podpatek musí dělat čest svému názvu, tedy být správně umístěn pod patou. Bude-li příliš vepředu nebo vzadu, hodně špatně na něm udržíte rovnováhu. Lepší stabilitu rovněž získáte se širším podpatkem. Což současně nese výhodu pro ty z vás, které sice tajně vzdycháte nad vysokými podpatky, ale zatím na nich neumíte chodit. Začněte postupně, málokdo umí ladně plout rovnou na deseticentimetrových jehlách. Rozhodně zvolte tu variantu, která má tvarovanou stélku, ačkoli tento nedostatek se dá do jisté míry napravit umístěním gelové vložky.

V žádném případě vás obuv nesmí nikde tlačit. Musí jednoduše sednout jako ulitá. Nespoléhejte se na to, že ten večer v lodičkách nějak vydržíte, jste-li odhodlaná si hříšně drahé obutí odnést domů, neboť je přece tak nádherné.


Foto: Pixabay & TrendyModa.cz

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like