Dluhová past aneb nepůjčujte si na své závazky

Dluhová past, to jsou dvě slova, která straší nejednoho českého obyvatele. Jestliže lepíte své dluhy tím, že si chodíte půjčovat jinam, velmi snadno se můžete dostat do problémů. Předejít takové situaci může být občas velmi obtížné, pokud se však budete snažit, půjde to. Základem v první řadě je sepsat si seznam výdajů a věcí, které splácíte.

Peníze jako dluh

Peníze jako dluh aneb co dělat, abyste měsíčně vycházeli lépe s finančními prostředky? Jak již bylo řečeno, je velmi důležité sepsat si seznam výdajů. Ten by vám měl ujasnit, kde mizí vaše peníze a kolik vám zbývá na normální živobytí. Pokud jste řešili své dluhy dalšími půjčkami, může být cesta za úsporou snazší, než si myslíte. Jestliže jste tedy u bankovních společností stále solidním klientem, můžete požádat o refinancování svých půjček. V praxi to znamená, že veškeré vaše splátky sloučí do jedné a vy tak budete splácet méně. Kromě toho si nebudete muset hlídat několik společností, protože vše budete mít u jedné. Dluhová past vás v tomto případě mine obrovským obloukem.

Dluhová past

Druhou variantou může být zamítnutí vaší žádosti o refinancování a tady je strach z věty „dluhová past“ na místě. To hrozí převážně u obyvatel, kteří své závazky vůči dodavatelům, operátorům nebo bankám nehradí v čas. V bance se na to přijde velmi rychle, takže nemá cenu zapírat, že o žádné pozdní splátce nevíte. Registr dlužníků je bankám plně k dispozici, a kromě vaší bonity mohou zjistit, kde všude dlužíte finanční prostředky.

Nový splátkový kalendář může být pomoc

S bankami můžete projednat snížení splátek, které každý měsíc posíláte. Jedná se o nouzové řešení a počítat musíte také se zápornou odpovědí. Na co by však banky mohly slyšet je zástavní záruka, jestliže někdo z rodiny vlastní nemovitost. Na druhou stranu si musíte přiznat, že pokud své finanční závazky nezvládáte splácet, nikdo do tak rizikového jednání nepůjde. V neposlední řadě máte možnost sáhnout po osobním bankrotu. Podání žádosti o osobní bankrot chvílí trvá a projednává ho samotný soud. V případě schválení vám tak může odpustit až 70 % vašeho úvěru. Zbylých 30 % budete po dobu 5 let splácet.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like