V každé zahradě, terase a přístřešku se najde místo k sezení. Pod korunami stromů se pěkně hoví na dřevěné lavičce, u ohniště na dřevěných špalcích. Na kryté terase většinou bývá celý zahradní set, stůl, židle a často i lehátko a na balkonech domů najdeme aspoň židličku k posezení. Když je posezení nové, vypadá krásně, ale zub času a povětrnostní vlivy na něm zanechávají nepěknou stopu. Čas od času, nejlépe však každou sezonu, je třeba nábytek zrenovovat. Minimálně potřebuje zbavit nečistot a pořádně umýt.
Druhy zahradního nábytku:
1. dřevěný
2. kovový
3. plastový
4. kombinace materiálu
Jak správně pečovat o:
1. dřevěný nábytek– Je potřeba si uvědomit, z jakého duhu dřeva je zrovna daný kus vyroben. Rozdílná údržba je u tuzemského a exotického typu dřeva. U tuzemského nábytku používáme mořidla a barvy u exotického pouze zvýrazňujeme barvu pomocí impregnačních olejů. Než se však pustíme do natírání a moření, je potřeba důkladně připravit povrch. Daný kus posezení prohlédneme a určíme míru škody.
Je-li dřevo napadeno škůdci, plísní či mechem je nutné prvně vyřešit daný problém a pak se pustit do čištění. Napadené, ztrouchnivělé či polámané prkna a špalky jednoduše vyměníme za nové. Pokud jde o mech a plíseň, použijeme roztok skalice modré a postižené místo jím natřeme několik týdnů dopředu před samotným čištěním. Mech uschne a pak jej snáze oškrábeme.
Máme-li dřevo takto opraveno a ošetřeno umyjeme jej nejlépe vodou a nějakým odmašťovacím přípravkem. Po umytí jej natřeme dle postupu na daném impregnačním oleji nebo nátěru.
2. kovový nábytek – Kov je odolný proti škůdcům a polámání. Je však často postižen rzí. Tu snadno dostaneme z povrchu dolů pomoci kartáče na kov. Po odstranění rzi, nábytek také omyjeme, odmastíme a usušíme. Zvolíme vhodný nátěr a natřeme. Kovový nábytek má obvykle větší životnost než předchozí dřevěný a tak není nutné tyto úkony činit každou sezonu.
3. plastový nábytek – Zde je životnost materiálu nejmenší. Tento typ zahradního nábytku je často nejlevnější. Proto jej vlastní většina majitelů domů a zahrad. Při nulové údržbě však na povrchu ulpívá prach, špín a omastky s grilování a nábytek nepěkně schází. I plast však lze oživit. Pokud je nějaký kus polámaný, musíme jej vyhodit a nahradit novým. Plast neopravíte, aspoň ne tak, aby to bylo estetické. Pokud jde o omytí je nejlepší použít vakuovou hadici.
Nemusíte použít žádnou chemii a barva bude zářit. Nevlastníte daný stroj, nevěšte hlavu. Stačí obyčejný čisticí prostředek a hrubá síla v našich pažích. Trvá to déle, ale výsledek bude stejný.
4. kombinace materiálu – použijte rady na každý materiál zvlášť.
Před koupí vašeho prvního zahradního nábytku, dobře rozmyslete, jak často jej budete používat, kolik chcete investovat a jak dlouho požadujete, aby vydržel. Na základě vašich kritérií pak vyberte ten pravý pro vás.