Příroda v misce


Bon-sai znamená v překladu z japonštiny strom v misce. Jde v podstatě o zmenšeninu normálně i velmi vzrostlého stromu, určenou pro pěstování doma. Takový strom se zastřihuje a ovlivňuje se jeho růst podle plánu jeho pěstitele. Výsledek pak působí skutečně jako kus přírody ohraničený jen miskou.
Bon-sai v Japonsku
Umění zastřihování stromků, aby působily dojmem starého stromu vzniklo v Číně. Protože bylo ale Japonsko v té době pod silným čínským vlivem, brzy obyvatelé toto křehké řemeslo přejali a dovedli k dokonalosti. Většina našich poznatků o pěstování bonsají pochází právě odtud.
Jaké jsou výhody pořízení takové interiérové dekorace? Předně, není to pouze dekorace. Je to koníček! Pěstování bonsají a jejich tvarování a zastřihování vás totiž dostává do opravdového kontaktu se živoucí rostlinou, kořeny a větvemi, které obdivujeme u lip a jilmů v parcích. Práce s bonsají se dá připodobnit k  opravdovému umění.
Vzniklý strom tvarujete podle své osobnosti, výtvor pak vypadá bojovně, zasněně, elegantně nebo přívětivě. Vytvořte si i celou krajinu v misce! Cokoli se k vám a vašemu interiéru nejlépe hodí.
Tyto kulturní rostlinky se často stávaly součástí japonských zahrad, ale soustřeďme se teď ale na ty pokojové.
Do pokoje se hodí bonsaje, které ve formě vzrostlých stromů rostou na jihu, například ve Středomoří, tedy tam, kde se teploty pohybují v pásmu příjemného tepla, jaké panuje i v bytě.
malá bonsai
Tyto rostliny potřebují světlo. Okno musí být tedy nablízku vybranému stanovišti, na druhou stranu listy se mohou docela snadno spálit. Zalévání, složitějšímu než u běžných pokojových rostlin, věnujte o to více pozornosti. Přísun vody by měly dostávat poměrně pravidelně, jednotlivé druhy pak mají na zálivku různé nároky. Existuje jich nepřeberně, od fíkusů se silnějšími listy přes jilmy, pepřovníky, čaje, typické středomořské citrusy až k jasanům.
Zaujalo-li vás tisícileté umění bonsají, s dalším výběrem vám jistě poradí odborníci a my vám přejeme, abyste pak mohli být na výsledky svého úsilí náležitě pyšní.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like