Vykouzlete tu pravou vánoční atmosféru! Nesmí chybět vůně!


S Vánocemi je spojena spousta typických vánočních vůní. Některé se v bytě linou už jen díky tomu, co právě děláme. Cítíte tu vůni vanilkových rohlíčků, které se právě pečou v troubě? Nebo vůni právě dopečených perníčků? Cítíte toho čerstvě usmaženého kapra, kterého si dáte na štědrovečerní večeři? To vše máme jistě s Vánocemi spojené. Které vůně jsou tedy pro Vánoce typické?

cukroví

Vůně čerstvého jehličí – ať už borovice nebo smrku. Čerstvé jehličí k Vánocům prostě patří. Že preferujete raději umělý stromek? No jo, on živý stromek přece opadává, a kdo má to jehličí pořád uklízet. Ale no tak. Vždyť je to jen jednou za rok, to se přeci dá zvládnout. A věřte tomu, že není nic hezčího, než vůně právě nazdobeného vánočního stromečku. Pokud máte koberec a jehličí vám vadí, dejte pod stromek plachtu. Pokud máte lino nebo plovoucí podlahu, tak se to přeci smete raz dva. Ten celkový efekt stojí jistě za to. Jestliže jste ale opravdu zastáncem umělých stromků, i ten můžete provonět. Kupte si éterický olej s vůní borovice, který smícháte s vodou a rozprašovačem stromeček postříkáte. Po pár dnech klidně aplikujte znovu, abyste vůni trochu oživili.

dvě skořice

Vůně vanilky. Vanilka je rovněž typickou vánoční vůni. Již byly zmíněné ony věhlasné vanilkové rohlíčky. Pečením cukroví váš domov jistě provoníte právě i vanilkou. Vhodné jsou také vanilkové svíčky, které voní většinou opravdu dlouhou dobu.

Vůně pomeranče, skořice, hřebíčku a badyánu. Pomeranče si nakrájejte na tenké plátky a nasušte. Následně jimi můžete nazdobit třeba závěsy, nebo si je naskládejte pouze do místy, právě i se skořicí, hřebíčkem a badyánem. Tato voňavá dekorace vám jistě vykouzlí voňavou atmosféru. Vůni můžete prodloužit s pomocí kapky éterického oleje z hřebíčku či skořice.

Tiše a ochotně purpura na plotně voní, stále voní… Ano, purpura je další typickou vůní těch pravých Vánoc. Jedná se vlastně o takovou směs dřevěných pilin, bylinek a aromatického koření. Klade se právě na plotnu, která je rozpálená. Na ni se jakoby na sucho praží a díky tomu se line vůně po celém bytě. Purpura je k dostání například v drogeriích.

vanilka

František. Jedná se o takový vonný kužel, který se právě o Vánocích zapaluje. Z čeho je vlastně františek vyrobený? Kužel je vyrobený z páleného dřevěného uhlí, ke kterému se přidává kadidlo, přesně řečeno pryskyřice z kadidlovníku pravého.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like