Člověk nechce hned myslet na nejhorší. Zvláště ne ve chvíli, kdy se raduje z nově nabytého majetku. Ale neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech. A nejen po těch druhých. Může potkat nečekaně i vás. A aby vám nezůstaly jen oči pro pláč, bylo by dobré se na jisté krizové situace připravit. Pokud se nestane nic, budete rádi. Pokud se stane, budete rádi také, že jste se dobře a včas pojistili.
Než vůbec nemovitost koupíte, tak si zjistěte, zda nestojí v oblasti, kdy byste mohli mít s určitým pojištěním problém a pojišťovny by vám ho třeba odmítaly poskytnout. To se týká u nás ve střední Evropě hlavně různých záplavových oblastí. Hurikány a zemětřesení tu naštěstí ještě nehrozí. Někdy může být ještě tak zvýšené riziko lavin, pokud plánujete žít v horské oblasti. On se i ten nejmenší nenápadný potůček může za určitých podmínek proměnit v rozbouřený živel, který bere s sebou vše, co mu stojí v cestě. I když třeba jen jednou za 100 let.
Každá pojišťovna nabízí trochu jiný druh pojištění, s jiným rozsahem. Proto je dobré jich obejít na začátku více a porovnat si nabídky, případně tuto práci zadat vašemu finančnímu poradci, se kterým proberete, co si přejete mít všechno pojištěné, lépe řečeno proti čemu. Někde si můžete zaplatit rovnou zvýhodněný balíček, kdy uzavřete více druhů pojištění najednou za výhodnější cenu.
Třeba pojištění odpovědnosti za škodu společně s pojištěním domácnosti a podobně.
Pojištění by vám mělo krýt vše, co by mohlo potencionálně vaši nemovitost ohrozit. A nejen ji, ale i přilehlé stavby, jako zahradní domek nebo garáž. Pojištěné můžete mít i stromy na zahradě. Většinou k těm základním věcem patři živelné pohromy, vandalismus, požár, ale i poškození fasády ptáky nebo pád letadla. Je-li nedaleko letiště, není to od věci.
Takže vybírejte, porovnávejte a nepřeberte.
Foto: Pixabay