Dům v souladu s přírodou


Opido celula je dům, jenž připomíná buňku. Jednoduše vypadá a jednoduše zdravě dýchá. Celý dům je postaven ze zdravých materiálů, zároveň vydává teplo a je zcela propojen s okolní venkovní přírodou. Cílem bydlení v domě opido je udržet rovnováhu ve všem, domácnost nepřeplnit zbytečným nábytkem a věcmi. To vše nepotřebné okolo později jen překáží, vytváří nepořádek a celkově nás zahlcuje. Požadavek na tento dům je především
o   pevnost
o   funkčnost
o   jednoduchá krása
břečťan na fasádě

Jedná se o dům, který dlouho vydrží, dobře se v něm žije a cítíme se v něm velice dobře, kochají se naše smysly. Stavba domu opido zahrnuje tři základní principy:
o   použití zdravotně nezávadného materiálu,
o   energetická úspornost podle tradic
o   estetičnost
Dům opido má vždy:
o   organický tvar
o   je propojený se zemí
o   je pokrytý travou
o   má otevřená okna,
o   kryté i nekryté terasy
o   velikou zimní zahradu pro pěstování rostlin
o   venkovní kuchyň
o   mnoho přirozeného světla

zarostlý dům
Selský rozum

Dům opido preferuje tradiční a vyzkoušené přírodní materiály před moderními technologiemi, které využívá jen v omezené míře. Raději se navrací k takovým materiálům, jako je:
o   plná pálená cihla
o   kámen
o   dřevěné kulatiny nebo hranoly
o   prkna
o   hlína
o   sláma
o   konopná izolace
o   ovčí vlna
o   přírodní juta
o   rákos
o   dřevěné šindele

Všechny tyto tradiční materiály jsou nejenom zdravé, ale navíc mají i jednu báječně velkou tepelnou vodivost. Uchovávají v sobě totiž teplo, které postupně vyzařují zpět do interiéru. Navíc zde vytvářejí útulnou a přívětivou atmosféru, která hřeje, takže je to místo báječné k životu.

Samotná stavba domu potom spočívá ve složení z plných pálených cihel, nebo vápenopískových bloků společně s přírodními izolacemi jako sendvič a samozřejmostí je přírodní omítka. Uvnitř interiéru jsou používány hliněné nebo speciální vápenopískové omítky. Mohou být vymývané, ale i kamínkové.

V domě opido je v létě příjemně chladno, a v zimě naopak teplo. Je-li dům malý, lze jej vytápět elektrickým přímotopem společně s krbem, nebo kamny na dřevo. Ve větších domech je použito tepelného čerpadla.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like