Družstevní byty

Zlý sen. Vaše bonita není dostatečně vysoká na to, aby vás banka přijala jako klienta pro hypotéční úvěr. Z jakého důvodu se tohle stane? Banky většinou nedávají hypotéky lidem s živnostenským listem, svobodným matkám, nebo lidem, kteří přesáhli věkovou hranici pro hypotéku pro takovou částku. Rovněž banka neposkytuje hypotéky lidem, kteří již jsou zapsaní v registru dlužníků. Pokud se do takovéto situace dostanete, jak si můžete jinak byt pořídit? Existuje ještě jedno řešení.

Z nějakého důvodu víte, že vám banka neotevře hypotéční úvěr, nebo sami víte, že si ho nemůžete dovolit. Ale také nechcete bydlet v podnájmu. Existuje řešení už od revoluce – na počátku devadesátých let se zrodilo to, čemu dnes říkáme družstevní bydlení. Kdy je vhodné u družstevního bytu uvažovat? Jak probíhá financování a pořízení družstevního bytu?

Když nemáte na zaplacení celé kupní ceny nemovitosti, v tomto případě bytové jednotky.

Jak to funguje?
–          Zaplatíte členský vklad, který se rovná přibližně třiceti procentům ceny bytu
–          Platíte měsíčně předem určenou částku, již nazýváme nájem
–          Nikdo nebude posuzovat věk, váš příjem nebo registr dlužníků
Ve chvíli, kdy formou nájmu, který budete měsíčně odvádět družstvu, splatíte, nemovitost bude automaticky převedena do soukromého vlastnictví, a tedy bude v katastru zapsáno vaše jméno a váš majetek.

I v této alternativě však musíte mít alespoň část vkladů, která bývá většinou okolotřiceti procent, zaplatit vy sami, ačkoli jsou družstevní byty většinou levnější,. Tím se stáváte členem družstva. Než byt pomocí nájemného splatíte, bude dům i s vaším bytem bude vlastnit bytové družstvo. A i když se eventuálně stanete vlastníky bytu, dům bude pořád vlastnit družstvo, které rozhoduje o tom, zda můžete dát byt do podnájmu, a také o tom, jak vysoké příspěvky budete platit na údržbu a opravu domu a společných nebytových prostor.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like