Jak financovat bezbariérové bydlení

 Ve většině případů rodina zůstává dlouhou dobu bez příjmů. Pokud máte úrazové pojištění, musí se absolvovat s pojišťovnou celá řada úkonů, spolu s vyplněním tiskopisů. A nejhorší je, že plnění trvalých následků mají pojišťovny povinnost až po roce. Samozřejmě, že ve vážných případech se může požádat o zálohu, ale tu můžete obdržet též až po několika měsících.
Snížená pohyblivost po úrazech, jiných zdravotních potížích nebo v důsledku přibývajících let, tady nastává problém a rozhodnutí, z jakých financí si pořídit bezbariérové bydlení.
domov pro seniory
Rozhodnout se musíte podle svých možností.
·         Rekonstruovat svůj byt
vlastních peněz, z úvěru, ze stavebního spoření nebo hypotéky.
·         Než budete svůj byt rekonstruovat na bezbariérový, je dost důležité, abyste projednali svůj záměr se stavebním úřadem, jestli budete potřebovat stavební povolení nebo jestli bude stačit pouhé ohlášení. Pokud nejste vlastníkem bytu, budete potřebovat i souhlas vlastníka nemovitosti a v bytovém domě i souhlas jednotlivých nájemníků v domě.
·         Dobře si promyslete, jaké překážky je potřeba odstranit (i pro budoucnost) a tím se vyvarovat zbytečných chyb.
·         Ekonomicky nejvýhodnější variantou je novostavba domu nebo bytu, která je plánovaná jako bezbariérová (pozdější úpravy jsou dostinákladné).
V krátkosti vás chceme seznámit s tím, jak můžete získat peníze i od státu, které vám pomohou částečné snížit náklady na rekonstrukci bezbariérového bydlení, pokud splníte požadavky dané bezbariérovou vyhláškou.
 peníze u peněženky
Máte tyto možnosti:
·         Požádat v místě svého trvalého bydliště o obecní bezbariérový byt, tak zvaný byt zvláštního určení.
·         Požádatv místě trvalého bydliště oupravitelný byt. Tento byt je už bezbariérový, nepotřebuje další stavební úpravy.
Na co máte nárok:
·         Příspěvek na zvláštní pomůcku– tento příspěvek zahrnuje i podporu na úpravu bytu pro těžce postižené osoby. Z tohoto příspěvku můžete financovat stavební práce spojené s přizpůsobením bytu, koupelny a WC, za účelem používání
postiženou osobou podle vyhlášky č. 388/2011 Sb.
·         Žádost se podává na úřadu práce podle místa trvalého bydliště.
·         Finanční příspěvek(na stavební práce a úpravu bytu), který je vyšší než 24 000,- Kč požaduje spoluúčast žadatele ve výši 10%. Maximální výše tohoto příspěvku je 350 000, Kč.
 
Všechny informace o příspěvku na zvláštní pomůcku se dozvíte na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like