Pojištění pronajatého bytu



1.      Nepojištěná domácnost

První a nejčastější chybou je, že nájemník spoléhá na to, že pojištění bytu se vztahuje i na vybavení bytu. To obvykle není pravda. Pokud majitel pojistí svůj byt, tak se pojištění vztahuje pouze na byt samotný, ale už ne na vybavení, které si nájemník do bytu přináší. Veškerá elektronika, spotřebiče i jiné cennosti ve vlastnictví nájemníka tak zůstávají nekryté. Jednoduchým řešením tohoto problému je pojištění domácnosti, nejlépe takové, které si nájemník uzavře sám. Do smlouvy se uvede přesný výčet věcí v bytě, takže v případě poškození či ukradení je zcela jasné, na co má poškozený nájemník právo. Navíc, pojištění se obvykle vztahuje i na prostory, které má nájemník v oprávněném užívání, jako je například parkovací místo, sklep či kočárkárna. Kromě vykradeného bytu lze tak pojištění domácnosti využít i v případě ukradeného kola, kočárku či poškozeného auta.

 dívka se psem v bytě

2.      Nezabezpečený byt

Ani to, že byt patří někomu jinému, dokonce ani pojištěná domácnost, vás nezbavuje zodpovědnosti za dodržování bezpečnostních zásad. Zamykání dveří je snad dnes už samozřejmostí, ale stejně tak byste neměli zapomínat na další bezpečnostní prvky. Těmto prvkům byste měli věnovat pozornost už při výběru bytu, ale leccos lze změnit i za pochodu. Pokud žijete v pronajatém bytě, tak instalace bezpečnostních dveří či mříží není vždy možná, ale žaluzie, závěsy, zámky či bezpečnostní systémy s nepřetržitým provozem jsou cestou, jak zajistit bezpečnost vašeho bytu, aniž byste museli vykrást banku. Plus, správné zajištění bytu vám může vynést nižší měsíční pojistku.     

 okna do bytu

3.      Co ostatní byty? 

Majitel bytu si obvykle pojišťuje svůj byt, ale za to, co se stane s okolními byty, odpovědnost nenese, a to ani v případě, že mu všechny dotčené byty patří. Tedy, pokud například vytopíte sousedy, zatoulá se vám míč do cizího okna, či při parkování poškrábete sousední auto, tak bude škoda vždy na vás. Abyste náklady nemuseli platit z vlastní kapsy, je dobré si uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu. To vás ochrání právě v případě, že dojde k některé z výše zmíněných situací. Navíc, většina pojištění se bude hodit i v dalších životních situacích, jako uprchlý domácí mazlíček či nehody na dovolené. Je ovšem nutné si pohlídat, aby používání pronajaté věci nebylo výslovně vyjmuto z pojistné smlouvy, takové případy bohužel nejsou neobvyklé. Nenechte se také ukolébat tím, že majitel bytu má uzavřeno pojištění z držby nemovitosti. Toto pojištění se vztahuje jen na situace, které způsobil provoz nemovitosti, tedy například zlomená noha na chodníku před domem či pád na schodech.

 

4.      Obecné rady na závěr

Kromě výše zmíněného u pojištění pronajatého bytu platí totéž, co u všech ostatních pojistek. Tedy, ujistěte se, na co vše se pojistka vztahuje, a že reálně kopíruje cenu vašeho majetku. Nezapomínejte také pojistku pravidelně obnovovat podle toho, jak se váš majetek bude měnit.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like