Již několik let se hovoří o tom, že počty mnoha drobných ptačích druhů v přírodě rapidně klesají, proto je třeba ptáčkům pomáhat alespoň na naší zahradě. Právě zahrady tvoří velice důležitý a rovněž dosti bohatý biotop s ptačí faunou. Ideální je, pokud ptáčky v okolí vaší zahrady nalákáte právě na vlastní zahradu. Aby se k vám ptactvo slétalo, je třeba zahrádku trochu poupravit, a to tak, aby tam ptáci našli:
· potravu
· vodu
· prostředí vhodné pro hnízdění
Je velice dobré mít ptačí sousedy, neboť se můžeme těšit z jejich ptačího zpěvu, poletování ze stromu na strom, stavby hnízd nebo zaplňováním dutin pro hnízdění. Zrovna tak jejich vzornou péčí o potomstvo a potom následným pohledem na často nemotorná ptáčata po opuštění hnízda, která ještě nedokáží dobře létat. Zejména ale i z toho důvodu, že je mnoho druhů ptáků hmyzožravých a tak nás zbaví na zahradě obtížného hmyzu. Hmyz, larvy a další kořist si mnoho druhů ptáků loví například:
· v kompostu
· v hromadě dřeva
· u vody
· na květinách
· na ovocných stromech
· na mrtvém dřevě
· u skalky
· ve vysoké trávě
Dostatek potravy
Především můžeme ptáčky na naši zahradu nalákat dostatkem potravy. A to nejenom dostatkem jídla v době tolik potřebného, zimního přikrmování, ale také celoroční pestrou nabídkou zahrady. A čím pestřejší nabídka krmení bude, tím různorodější budou naši ptačí sousedé. Každý druh ptáků má vlastní, specifické potravní nároky.
· Některé druhy preferují semínka, jako například vrabci, zvonky a pěnkavy
· Jiné druhy zase ovoce a hmyz, jako například lejsek, rehek, konipas, vlaštovka, anebo jiřička.
· Další druhy ptáků dávají přednost larvám a měkkýšům, jako třeba kos, drozd a červenka.
Některé druhy dokonce mění potravní režim v průběhu roku podle dostupnosti. Kos a červenka loví v létě žížaly a další hmyz, na podzim ozobávají bobule a v zimě se živí zrním nasypaným v krmítku. Pokud tedy chcete nalákat do vaší zahrady co nejvíce druhů ptáků po celý rok, je třeba zajistit jim co nejširší sortiment nabídky potravy.