Nikdy nevíte, co se může stát. Říkáte si, že Vám se přece nemůže stát, že byste zapomněli vypnout žehličku či Vás navštívili zloději, když máte bezpečnostní zámek. Život nám je schopen ale připravit opravdu nečekané scénáře, a pokud navíc sdílíte domácnost s malými dětmi, tím intenzivněji byste o pojištění domácnosti měli začít reálně uvažovat.
O čem bychom měli před uzavřením pojistky popřemýšlet?
Nejprve se zamyslete nad tím, jaká je alespoň přibližná hodnota Vašeho majetku a proti jakým škodám byste se chtěli nechat pojistit. Důležitým faktorem je samozřejmě místo Vašeho bydliště. Pokud bydlíte v blízkosti řeky, která má každý rok na jaře snahu vylít se z břehů, je na místě nechat se pojistit proti povodním. Pozor! Pokud bydlíte přímo v záplavové lokalitě, nebude Vás chtít pravděpodobně žádná pojišťovna pojistit. Naopak bydlíte-li na kopci, nemá smysl o tomto druhu pojištění ani uvažovat. Dále si zjistěte, jaká je rozloha Vašeho domu či bytu, neboť od tohoto údaje se bude odvíjet výše pojistného.
Každá pojišťovna má trochu odlišnou nabídku, pokud máte tedy chuť a čas nejprve se zorientujte v tom, co která pojišťovna nabízí. Zaměřte se na rozsah pojistného kryt a pojistné podmínky. Při samotném uzavírání smlouvy věnujte pozornost výši pojistné částky. Ta by měla dosahovat takové výše, aby v případě nepříjemností pokryla celkovou hodnotu majetku.
Proti čemu se můžeme pojistit?
Pojištění domácnosti ochrání kromě vybavení bytu, také věci osobní potřeby i nebytové prostory proti všem živelným pohromám (oheň, voda, vítr), odcizení i vandalismu. Pojistit se proti vykradení bytu se můžete i třeba jen na dobu, kdy budete delší dobu pryč, například na dovolené v zahraničí.
Při uzavírání smlouvy si dobře prostudujte, proti jakým rizikům a v jakém rozsahu jste doopravdy pojištění. Nejednou se klientům pojišťoven stalo, že přišli nahlásit pojistnou událost a nakonec jim bylo oznámeno, že pojišťovna plnění nemůže vyplatit. Pokud jste smlouvu o pojištění domácnosti uzavírali před více lety, určitě se vyplatí nechat se v pojišťovně informovat o novinkách a smlouvu případně aktualizovat.
Foto: Pixabay