Jsme konečně rádi, že je dostavěno. To znamená, že za sebou máme pořádný kus práce. Avšak ještě zdaleka nemáme vyhráno. Teprve teď přijdou na řadu úpravy okolního pozemku. A zde začíná další plánování. Můžeme si zvolit zahradu, která bude splňovat především funkci obytnou, nebo užitkovou, anebo si zvolíme kombinovaný typ.
Určitě nás nepřekvapí, že se na dobře vypadající a funkční zahradu nemůžeme vrhnout bez ladu a skladu. I zde je dobré si pořídit projekt. Samo sebou jej můžete vyhotovit sami. Přesto se doporučuje poradit se zahradním architektem, který pomůže správně a efektivně zasadit veškeré prvky. A hlavně díky své praxi má odhad, co se týká prostorových nároků rostlin, které se chystáte zasázet. Pokud si necháte vypracovat celý návrh, jeho součástí by měl být i osazovací plán, podle kterého můžete postupovat i svépomocí. Cena jednoho návrhu se liší v závislosti na velikosti a náročnosti zahrady a zvolených prvků. Kvůli cenové nabídce se nebojte poptat i u více firem.
Jakmile máme projekt hotový, můžeme se pustit do tvoření. Měli bychom si vše rozvrhnout do více etap. V prvé řadě bude třeba pozemek řádně uklidit. Jelikož po stavebních úpravách je na pozemku spoustu odpadů a zbytků stavebního materiálu. A potom provedeme terénní úpravy. Nejspíš na to budete potřebovat těžkou techniku. Půdu rovnou upravíme – zúrodníme, případně si můžeme nechat navézt menší vrstvu úrodnější hlíny. Když je vše hotovo, můžeme začít sázet nejprve pomaleji rostoucí kostru zahrady, jako jsou například stromy, živý plot – ten je možné zasadit již v průběhu stavby. Další na řadu přijdou keře a květinové záhony.
Jako další krok by se mělo vyřešit oplocení. Existuje nepřeberné množství variant, mezi kterými si každý přijde na své. Můžeme volit od základního levnějšího pletiva, až po nádherné zděné ploty, ovšem už cenově mnohem náročnější. Platí jediné pravidlo, a to, ať už se rozhodnete pro jakýkoliv plot, dejte si na něm záležet. Jeho účelem bude sloužit mnoho let a nejlépe bez oprav. Proto nepodceňte izolaci nebo jiné ochranné prvky. Zpravidla nejde o velké investice, avšak bez nich se životnost plotu hodně sníží.
Další na řadu přijdou cesty. U cest musíme volit materiál hlavně vzhledem k budoucí zátěži. Příjezdové cest by měli být pevnější, klasické pěší cesty zase pohodlné. Nezapomínejte na dobrý podklad. A velmi důležité je neopomenout odvod vody.
A v neposlední řadě si na zahradě můžeme postavit i několik menších staveb jako je altánek, zahradní domek, skleník, zimní zahradu, bazén, nebokoupací jezírko. Pokud máme děti, není na škodu si na zahradě postavit pár houpaček, nebo malé pískoviště. Vše záleží na Vašem přání, možnostech a koncepci celé zahrady. Také si můžete na zahradu pořídit nějaký druh osvětlení. Dodá to na útulnosti a přehlednosti problematických úseků jako jsou například schůdky.
A pamatujte, fantazii se meze nekladou, ale zastavět celou plochu pozemku bohužel ze zákona nemůžete.