Neuschwanstein se nachází v Bavorsku, v překrásné hornaté krajině a nabízí překrásný pohled jako z pohádky, z dob středověku. Tento zámek však pochází z konce devatenáctého století a měl sloužit jako luxusní útočiště pro citlivého a křehkého krále Ludvíka II. Bavorského. Neuschwanstein je tedy stavbou poměrně moderní. Stavbu tohoto kouzelného zámku připravoval a navrhoval na pokyn krále Ludvíka II. divadelní architekt Christian Janka.
Základy zámku Neuschwanstein byly až osm metrů hluboké a byly položeny v roce 1868. Následujícího roku, 1869, byl konečně oficiálně položen základní kámen stavby zámku. Nedlouho poté, v letech 1873 se král Ludvík II. již stěhoval do svého vysněného útočiště. Byly to sice velice improvizované, ale královo vlastní pohádkové prostory. Stavba však ještě nebyla hotova. Po králově přestěhování se ve stavbě zámku
Neuschwanstein pokračovalo dál. Tehdy už však za královy přítomnosti a bedlivého dohledu. Přesto se nebohý bavorský král dokončení své vlastní vytoužené stavby nedočkal. V roce 1886 byl zatčen, odvezen a nedlouho potom za podivných okolností umírá.
Odraz králova úmrtí
Po smrti Ludvíka II. končí i stavba jeho milovaného zámku. Velkolepá stavba byla ukončena, odvážné a fantastické architektonické návrhy byly smeteny ze stolu. Později byla přesto stavba zámku Neuschwanstein ukončena, ale stavebnické práce již byly pro tuto stavbu velice strohé a okleštěné. V roce 1892 byly dokončeny stavby některých zámeckých věží, ale i ty byly strohého a jednoduchého vzhledu. Zámek však po dokončení neměl žádného stálého obyvatele a začal postupně chátrat.
Ještě dlouhá leta až do druhé světové války byl zámek Neuschwanstein v úpadku a stával se ruinou. Až po ukončení druhé světové války se tato monumentální stavba dočkala obnovy. Zámek byl konečně také otevřen veřejnosti a začalo se postupně pracovat na jeho zachování.
Foto: Pixabay