V životě může přijít mnoho změn a nečekaných událostí. Proti některým je možné se pojistit, některým je lepší čelit pomocí vlastního majetku. Pojištění je potřeba v případě, že potřebujeme pokrýt jakékliv závazky, které kryjeme z vlastního příjmu. Pokud příjem nemáme, potřebujeme mít jiný zdroj (zpravidla pojistku).
Úvěr je jedním z mnoha závazků, který máme. Je ale pravdou, že právě čerpání úvěrů je signálem pro rodinu, aby o pojištění uvažovala.
1. Pojištění majetku – pojistit by se měl majetek, jehož ztráta je pro nás katastrofální a měla by pro nás negativní finanční dopady. Jedná se např. o rodinný dům. Pokud o tento majetek přijdete, nemáte šanci koupit si jiný. Typicky se pojišťuje nemovitost a domácnost. Volit by se měla taková pojistná částka, aby se v případě škody mohla nemovitost nebo domácnost nahradit. Volte tedy takovou částku, která Vám umožní koupit veškeré vybavení domácnosti v případě, že o něj přijdete.
2. Pojištění příjmu – zde se nejčastěji pojišťuje:
· Smrt – většinou se pojišťuje trojnásobek až pětinásobek ročního příjmu. Ve spojení s hypotékami se často používá postup, kdy se pojišťujeme na aktuální výši dluhu. Tento postup znamená, že v případě smrti pojišťovna splatí hypotéku.
· Invalidita – riziko, které je nejvíce podceňované. Nejen, že přicházíme o příjmy, ale rostou také náklady. Invalidita se dá pojistit dvěma druhy produktů:
– Invalidita z jakéhokoliv důvodu (úraz nebo nemoc)
– trvalé následky úrazu
Pro větší jistotu je nejlepší mít pojištěnou invaliditu za jakéhokoliv důvodu. Tedy jak úrazem, tak nemocí. Zejména se doporučuje pojištění trvalých následků úrazu. Toto pojištění kryje pro případ, kdy utrpíme úraz, jehož následkem máme trvalé poškození. V tom případě vyplácí pojišťovna plné plnění. Při uzavírání pojištění trvalých následků se doporučuje sjednat pojištění s progresivním plněním. Což znamená, že pokud nastane velké tělesné poškození, plní pojišťovna z několikanásobku pojistné částky. Toto je způsob, jak za malé peníze dosáhnout velké pojistné ochrany.
· Dlouhodobá nemoc – způsobí výpadek příjmů nejčastěji na několik týdnů, vyjímečně na několik měsíců. Zde se spíše doporučuje vytvořit rezerva, neboť vyjde levněji, než pojistka.
· Ztráta zaměstnání – nedá se smysluplně pojistit, ale je potřeba v případě ztráty mít vytvořené rezervy. Doporučuje se rezerva ve výši 3-6 násobek měsíčních výdajů.
Foto: Pixabay