Pokud se snažíte zbytečně neutrácet, ale i tak na vašem účtu zbyde před výplatou poslední stokoruna, nebo se dokonce dostanete až do mínusu, nemusíte věšet hlavu. Nejste totiž zdaleka jediní. Skoro polovina domácností má totiž úplně ten stejný problém.
Dokonce ani lidé, kteří jsou bez půjček, neušetří o moc více než ti, kteří nějakou tu půjčku splácejí.
Pokud chcete šetřit více, než doteď, měli byste hodit za hlavu věty, které si velké množství lidí zbytečně namlouvá. Patří mezi ně například: Víc už šetřit prostě nejde. Není to pravda.
Taková finanční disciplína se dá určitě nacvičit, ale je důležité si sestavit nějaký finanční plán a udělat si v penězích pořádek. Málokterý Čech si vede domácí rozpočet nebo zná přesnou cenu toho, kolik se utratí za měsíc peněz za jídlo, oblečení apod.
Ať už chcete nebo ne pokud se chcete stát expertem na finance, rozpočet a finanční plán vám s tím prostě pomůže. Je důležité zaznamenat co nejpodrobněji vaše příjmy a výdaje. Alespoň ze začátku.
Určitě byste neměli vyhazovat účtenky a to po dobu alespoň jednoho měsíce, protože je můžete využít jako záznamy. Zapisujte každou korunu.
Dalším krokem je hledání finančních skulin. Pokuste se na tom všem najít nějakou skulinu, na které by se dalo ušetřit. Není tím myšleno teď placení nájmu, ale například snížení výdajů za zábavu, návštěvy restaurací apod.
A co takhle vyzkoušet obálkovou metodu? Rozdělte vaše finance do obálek podle toho, zda se jedná o výdaje za dopravu, zábavu apod. a snažte se vyjít jen s přiděleným množstvím peněz. Tenhle způsob zaručeně funguje.
Nejdůležitější je umořit všechny dluhy. Pokud totiž splácíte nějaké půjčky, je důležité, abyste znali nejen výši úroků, ale také dobu, po kterou budete splácet. Jako první se snažte zbavit těch úvěrů, které můžete splatit co nejrychleji.
Těch možností, jak být finančním expertem je daleko více. My jsme pro vás ale vybrali ty nejzásadnější. Stačí se nad tím jen zamyslet a i vy sami určitě přijdete na něco, co vám pomůže ušetřit alespoň těch pár korun.
Foto: Pixabay