Stavební spoření na nezletilé dítě můžete zrušit i bez souhlasu soudu


Novela zákona o stavebním spoření stanovila jisté změny, které se dotkly vybírání naspořených financí na stavebním spoření nezletilých dětí. Nově tedy platí fakt, že s penězi ze stavebního spoření je možné disponovat i bez souhlasu vydaného opatrovnickým soudem.
Smlouva o stavebním spoření uzavřená na nezletilé dítě se může vypovědět kdykoli, podmínkou je pouze to, že se oba rodiče musí na jejím vypovězení dohodnout. Tedy přesněji řečeno, musí jít o dohodu všech zákonných zástupců.
stříbrné mince

Soud nastupuje teprve tehdy, jestliže se rodiče nedohodnou

Další podmínkou k tomuto kroku je ukončení spoření až po uplynutí vázací lhůty, zpravidla jde o časový limit šesti let od uzavření smlouvy o stavebním spoření. Legislativní zásah má totiž v úmyslu provést odlehčení na straně jedné a zároveň chce ochránit dítě před tím, že by při předčasném vypovězení smlouvy ve vázací lhůtě přišlo o poskytovaný státní příspěvek.
V případě, že se oba rodiče, potažmo zákonní zástupci dítěte, nedohodnou, resp. bude-li alespoň jeden z nich vyjadřovat svůj nesouhlas se zánikem stavebního spoření pro nezletilé dítě, celá věc se bude řešit soudní cestou.
dívka a pokladnička

Vyplatí se dnes vůbec sjednávat stavební spoření?

Novela zákona je platná od května roku 2016 a vztahuje se nejen na všechny nově uzavřené smlouvy o stavebním spoření, ale i zpětně na všechny staré smlouvy. Otázkou ovšem zůstává, zda je stavební spoření vhodnou volbou pro zhodnocení vašich financí. Pokud se chystáte uzavřít smlouvu na časové období kolem osmi let, počítejte jen s velmi nízkým úrokem kolem jednoho procenta ročně.
Existují jiné možnosti zhodnocení peněz, které jsou stejně bezpečné a při tom vyšší i ve srovnání se stavebním spořením i se státní podporou. Součet státní podpory a jednoprocentního úroku dává u stavebka totiž roční zhodnocení pouze přibližně kolem 3,5 procenta.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like