Dress code – formální oblečení

Správné oblečení na danou příležitost

Už se vám tahle situace určitě někdy přihodila. Dostala jste pozvánku na nějakou významnou událost. Kamarádka se vdává nebo šlo třeba o promoci vašeho mladšího bratra. Stát se účastníkem podobně důležité příležitosti (přece jen se nestává úplně každý den), vyžaduje samozřejmě patřičné oblečení.

Nemusíte hned kupovat nové šaty

Pomineme klasický scénář, že jste ze skříně okamžitě vytáhla všechny dvacatery šaty, které vlastníte a na každých z nich našla nějakou tu vadu (moc úzké, moc široké, moc zelené), takže jste si neprodleně musela jít koupit další. Přes veškerý stres nakonec dorazíte a všichni vám skládají poklony, jak moc vám to sluší. Současně jste si ale také všimla, že všechny tyto akce trpí chronickým výskytem osob, které to prostě zase tak moc neřeší. Dámy v letních šatech s pestrými potisky, pánové bez sak nebo bez kravat (vždyť to škrtí, omezuje a je v tom teplo).

Dress code jako zbytečnost?

Nebudeme se dnes zaobírat tím, co to dress code je. Tajemné termíny jako „black tie” si vysvětlíme jindy a jinde. Dovolte nám pouze malé zamyšlení nad smyslem celého toho souboru pravidel, nařízení a doporučení. Není to všechno vlastně jedna velká zbytečnost? Proč dodržovat nějaké zásady v oblékání? To si nemůže každý dělat, co chce?

Šaty dělají člověka

Znáte úsloví: „Šaty dělají člověka”? Jistě ano. Ať chceme nebo ne, svoje okolí nutně posuzujeme i podle vzhledu. Oblečení tvoří neodvolatelnou součást prvního dojmu. Když dorazíte na ples v džínách, zkrátka tím dáte najevo, že to všechno máte tak nějak „v paži”. Svým zevnějškem sdělujete, že si uvědomujete ráz celé situace, její vážnost. Prokazujete úctu samozřejmě nejen přeneseně jí, ale skutečně všem okolo, kteří ji s vámi sdílejí. Právě to by měl být důvod, proč ze skříně vyndat ty nejlepší kousky, které nenosíte zcela běžně a které jsou vyhrazeny jen několika málo výjimečným momentům.

Současně… kdy jindy si smíte dopřát zkrátka něco krásného a nemyslet při tom zase tak moc na praktičnost? Lodičky na vysokém podpatku, v nichž byste tramvaj dobíhala jen stěží, si do divadla klidně obout můžete.


Foto: Pixabay & TrendyModa.cz

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like