Horská chata jako krystal

Důkazem obrovské kvality švýcarské architektura je například horská chata Monte Rosa Hut. K této neobvyklé chatě se dostanete pouze s vrtulníkem, anebo, za příznivých podmínek, pěšky či na lyžích. Tuto chatu dnes vlastní Švýcarský alpský klub SAC.  Během výstavby této horské chaty zde neměli architekti k dispozici žádnou kanalizaci, přípojku na vodovod, ba ani elektrický proud, přesto byla stavba chaty dokončena a rovněž stále stojí a funguje.
tandemové kluzáky
Svým tvarem tato unikátní horská chata připomíná jakýsi krystal. Horská chata nabízí sto dvacet lůžek v atypicky řešených pokojích. Rovněž je chata vybavena i restaurací s kuchyní.

Pro architekty byla jakýmsi moderním pojetím středověkého hradu. Chata byla postavena na místě původní chaty Monte Rosa, která byla postavena již koncem devatenáctého století v masivu Monte Rosa Zermatt, ale která již nestačila požadavkům současných návštěvníků švýcarských Alp. Nová stavba chaty byla započata přibližně sto metrů od té původní chaty.
ü  Nejprve byla postavena pětipodlažní dřevostavba na základech z nerezavějící oceli.
ü  Interiér chaty je zřízen ze dřeva.
ü  Vnější část stavby potom kryje hliníkový plášť.

Naprostá soběstačnost

Pro tuto novou chatu je klíčová soběstačnost, z toho důvodu si elektrickou energii získává převážně ze slunečního svitu. Takto získává asi devadesát procent svých potřeb díky fotovoltaické elektrárně o rozloze přes osmdesát metrů čtverečních, která je vybudována na jižní fasádě stavby. Pokud je nashromážděna nějaká nadbytečná energie, ukládána v akumulátorech. Tyto potom dodávají energii při nedostatku slunce. Pro tuto funkci je zde nainstalován speciální software, který v chatě udržuje příjemné podmínky, bez ohledu na venkovní počasí.
úplněk a hory
ü  Voda pro chatu se zde shromažďuje při tání místního ledovce a ukládá se ve velké nádrži, jež se nachází okolo čtyřiceti metrů nad chatou.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like