Co chcete pojistit?
Prvním krokem ke správné volbě pojištění je rozhodnout se, co potřebuji pojistit. Pojištění nemovitosti se vztahuje na pojištění domu samotného, zatímco pojištění domácnosti se vztahuje na vnitřní vybavení. Plánujete-li tedy v domě bydlet, je jistě lepší pojistit jak nemovitost, tak domácnost. Naopak plánujete-li dům dále pronajímat či jinak využívat, je možné pojistit pouze nemovitost, a pojištění domácnosti nechat na nových obyvatelích. Dalším faktorem je pak pozemek, na kterém dům stojí, a který je někdy nutno pojistit zvlášť.
Vybírejte a čtěte
Na českém trhu působí mnoho pojišťovacích domů, od nadnárodních firem po lokální podniky. Je tedy dobré nenechat se zlákat první atraktivní nabídkou a prostudovat si nabídky více firem. Jakmile se pro nějakou z pojišťoven rozhodnete, nechte si vypracovat návrh smlouvy. Tento návrh si pečlivě pročtěte a mějte na paměti že „podepsat můžeš, přečíst musíš“! Ač se to zdá neuvěřitelné, najdou se i v dnešní době lidé, kteří se tímto jednoduchým pravidlem neřídí, a smlouvu podepíší bez čtení. V případě pojištění domu se jim tak snadno může stát, že dům je pojištěný proti vykradení, přírodním pohromám či požáru, ale již ne proti vandalismu či nárazu vozidla. Proto si návrh smlouvy vždy důkladně pročtěte, popřípadě proberte s právníkem, a nejste-li si čímkoli jisti, neváhejte se ozvat. Nikdy smlouvu nepodepisujte narychlo či pod nátlakem.
Podpojištění
Další častou chybou mnoha majitelů je kromě podcenění rizik také podcenění hodnoty domu. Nižší uvedená hodnota domu sice znamená nižší měsíční platby, ale v případě nehody obdrží majitel pouze částku uvedenou ve smlouvě. Pokud si tedy nejste jisti, na jakou částku svůj dům pojistit, nechte si buď poradit od experta v oboru, nebo využijte některou z mnoha internetových kalkulaček. Myslete na to, že rozdíl pár desítek korun měsíčně může znamenat mnohatisícový rozdíl krytí.
Příliš vysoká pojistka
Podle předchozího odstavce by se mohlo zdát, že nejlepší volbou je tedy pojistit nemovitost na co nejvyšší možnou částku. Není tomu tak. V případě pojistné události si pojišťovna nechá vypracovat vlastní odhad hodnoty, a částku vyplácí v závislosti na tomto odhadu. Pokud si tedy nastavíte pojistku příliš vysoko, může se snadno stát, že budete pojišťovně platit peníze, které v případě nehody nikdy nedostanete zpět. Ideální je nastavit pojistku realisticky, a postupem času její výši upravovat podle toho, jak hodnota domu roste či klesá.
Slovo závěrem
Ačkoli přemýšlení o možných pohromách není nic příjemného, rozhodně je lepší obětovat na začátku pár hodin klidu brouzdání po internetu a sezení na pobočce, než pak v případě krizové situace narychlo řešit, co dál. Mnoho pojišťoven dnes navíc nabízí i asistenční služby, takže na katastrofy nebudete nikdy sami. Pojištění se zkrátka vyplatí.
Foto: Pixabay