Jak pojistit nemovitost v zahraničí



·         Možnost první: nech to realitce

Při nákupu nemovitosti v zahraničí se mnoho kupujících spoléhá na služby realitních kanceláří. V České republice funguje několik realitních kanceláří zaměřených na prodej a nákup nemovitostí v zahraničí, a i když i běžné realitky mívají někdy ve své nabídce zahraniční nemovitosti, doporučujeme se svěřit do rukou expertů v dané oblasti.

 kostel v Santoriny

Specializované realitní kanceláře mají nejen hustší síť kontaktů v dané oblasti, ale také lepší znalost místního trhu a zejména pak hlubší povědomí o legislativě nutné pro nákup a pojištění nemovitosti. Služby dobré realitní kanceláře tak zahrnují komplexní servis, od počátečního výběru vhodných nemovitostí přes zajištění prohlídky až po asistenci s veškerým papírováním, samozřejmě včetně pojištění.  

 

·         Možnost druhá: na vlastní pěst

Pokud máte vyhlédnutou konkrétní nemovitost, nebo se váš vysněný byt či dům

v oblasti, kde žádná z českých realitních kanceláří neoperuje, je samozřejmě možné vše provést i na vlastní pěst. V takovém případě můžete buď převést stávající pojistku na dům na své jméno, či uzavřít pojistku novou. V onou případech by mělo platit, že si pojistku důkladně pročtete, a ujistíte se, že plně chápete rozsah a výši krytí. Pakliže nevládnete jazykem dané země, je dost možné, že bude nutné nechat si vyhotovit překlad smlouvy, a tuto originál spolu s úředně ověřeným překladem pak poslat zpět prodávajícímu.

 

Doporučujeme v tomto případě vyhledat experty na daný jazyk, a nespoléhat se na internetové překladače, jelikož smlouvy mohou obsahovat skutečně jemné významové nuance. Navíc, experti vám mohou být nápomocni i v případech, že vám nebude plně jasný význam některých slov. Může se vám také stát, že pojišťovna bude požadovat zřízení bankovního účtu v dotyčném státu. To již dnes obvykle není žádný problém, banky většinou vyžadují jen dva doklady totožnosti, popřípadě potvrzení o příjmu, pouze je potřeba počítat s tím, že se celý proces může protáhnout. Je tedy dobré si bankovní účet zřídit ještě před zakoupením nemovitosti, aby později nedocházelo k průtahům, které by zanechaly nemovitost nepojištěnou.  

 dům na ostrově

·         Pronájem nemovitosti v zahraničí

Mnoho kupujících si nemovitost v zahraničí pořizuje jako investici, s cílem ji dále pronajímat. V tomto případě ale skutečně doporučujeme svěřit se do rukou expertů, neboť podmínky dalšího pronájmu mohou být značně legislativně komplikované, a přidružené papírování se pro člověka bez patřičných znalostí a kontaktů může ukázat jako příliš velké sousto. V poslední době také nabývá na popularitě také takzvaný timesharing, tedy společná koupě domu či bytu několika majiteli, kdy každý má právo užívat nemovitost po určitou část roku. Experti ale varují, že se často jedná o drahou investici, kdy se nestáváte majitelem domu, a ze které je následně obtížné vycouvat.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like