· Hypoteční úvěr. Může se stát, že pojištění rozestavěného domu bude jednou z podmínek čerpání úvěru. I pokud ale stavbu financujete svépomocí, je dobré pojištění rozestavěného domu alespoň zvážit. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, a přírodní katastrofy, vandalové, ale i obyčejná smůla, se bohužel nevyhýbají nikomu z nás.
Pojištění rozestavěné nemovitosti zajistí, že ani po prudkých deštích nebudete ke stavbě přijíždět s hrůzou v očích. Jelikož cena domu narůstá spolu s postupem stavby, je nejčastějším postupem pojistit dům na cenu dokončené stavby. Tímto způsobem si zajistíte, že ať už se kdykoli stane cokoli, tak o investice do stavby nepřijdete. Jako u všech pojistek i zde je nutné si pohlídat, co všechno je zahrnuto v ceně, a jaké jsou podmínky. Většina pojistek kryje přírodní katastrofy, poškození stavby vandaly, ale například i krádež materiálu či vnitřního vybavení. Nicméně, stejně jako u standartního pojištění nemovitosti, pojistky obvykle nekryjí pojištění vedlejších staveb, jako je garáž nebo zahradní domek. Toto pojištění je nutné sjednat zvlášť.
· Zde je nutné připomenout, že pojištění rozestavěného domu vás nezbavuje povinnosti celý objekt řádně zabezpečit. Některé pojišťovny ve svých smlouvách přesně specifikují, jak má být celá stavba zajištěna, ale i pokud ve smlouvě takovéto podmínky nemáte, tak oplocení celého prostoru alespoň metrovým, lépe vyšším, plotem a zamykání drobného nářadí a materiálu by mělo být samozřejmostí. Kromě splnění pojistných podmínek tímto krokem také minimalizujete riziko zranění náhodných kolemjdoucích či vniknutí divoké zvěře do prostoru stavby.
Jakmile máte objekt dostavěný a zkolaudovaný, je čas vydat se do pojišťovny ještě jednou. Kromě pojištění domácnosti, tedy vnitřního vybavení domu, vás čeká i revize pojistky nemovitosti. V průběhu stavby často dochází ke změnám, které zásadně ovlivňují cenu celého objektu. Je tedy rozhodně dobrý nápad nechat si stavbu znovu ocenit, a uzavřít smlouvu na skutečnou hodnotu domu.
Foto: Pixabay