Jak si poradit s fleky na košili

Nošení košil je spojeno s celou řadou rizik, které mají co do činění se záludnými fleky. Nezoufejte, i když by se mohlo zdát, že košile je na odpis, existuje mnoho triků, které dokáží vaši košili ještě zachránit.

Jak vyhrát nad fleky na košili?

Odborníci radí, že s běžně špinavými límečky a manžetami u košil se dokáže celkem hravě vypořádat běžný odstraňovač skvrn. Velmi praktický je jelen. Co však s fleky od vína, kávy,inkoustu, fixy anebo potu?

Fleky od vína

Pokud se polijete červeným vínem, je nutno okamžitě zasáhnout a skvrnu posypat solí nebo pokapat octem a vyprat ve studené vodě. Pakliže jde o skvrnu staršího data, zkuste to s holící pěnou. Naneste ji na skvrnu, nechte působit, a pak košili důkladně vymáchejte.

Skvrny od kávy

Pozor, na tyhle fleky nesmíte jít s teplou vodou. Kávu z košile dostanete tak, že ji budete hadříkem jemně potírat solí a propírat do té doby dokud zcela nezmizí.

Fleky způsobené inkoustem

I když by se mohlo zdát, že inkoustová skvrna je neřešitelná, není tomu tak. Odstranit se dá docela snadno, jen musíte vědět, jak na to. Fleky od inkoustu je možné odstranit v mýdlové vodě. Skvrnu od inkoustu na bílé košili před praním pokapejte také ještě i šťávou z citronu.

Skvrny o fixky

Fleků od fixu se zbavíte s pomocí obyčejného laku na vlasy, který nastříkáte na skvrnu a necháte 15 minut působit. Pak můžete košili vyprat v běžném programu. S propiskou vám pak pomůže lihová lázeň.

Největší problém, zažloutlé límečky a skvrny od potu

Největším a nejčastějším problémem košil jsou fleky způsobené nošením. Řada lidí je považuje za neodstranitelné, není tomu však tak. Existuje dokonce rozsáhlá škála možností, která vás těchto skvrn dokáže zbavit. Dříve než košili s lamentováním vyhodíte, zkuste některý z našich tipů.

  • I se žlutými skvrnami na košilích vám může pomoci obyčejná sůl (4 lžíce), kterou smícháte s litrem teplé vody. Houbičkou pak tyto skvrny z košile očistíte.
  • Rozmačkejte 2 aspiriny a prášek zamíchejte do půl šálku studené vody. Fleky pak do tohoto roztoku namočte a nechte působit alespoň 2-3 hodiny.
  • Kromě aspirinu vám může pomoci i praní v pracím prostředku a stejného podílu citrónové šťávy a teplé vody.
  • Zázračně na ošklivé skvrny funguje ocet. Stačí jen, když nalijete trochu octa na skvrnu, vetřete do látky a vložte do pračky.
  • Dobrá je na zašlé límce i skvrny od potu pasta vyrobená z jedlé sody. 4 lžíce sody smíchané se čtvrt šálkem vody je silný elixír. Hotovou pastu vetřete do látky a nechte působit alespoň 2 hodiny. Pro ještě lepší účinky můžete do pasty kápnout ještě trochu octa.

Foto: Pixabay


Zdroj foto: Pixabay

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*