Při stavbě domu nebo jiné stavby se raději do pokrytí střechy sami nepouštějte. Předejdete nepříjemnému překvapení. V případě deště by vám totiž mohlo pod střechu zatékat a nutnost postavit na půdu kbelík na chytání vody by vás příliš nenadchla. Pokud se rozhodnete, že se přeci jen do práce pustíte sami, přizvěte si na pomoc alespoň šikovného pokrývače, který vám poradí.
V případě, že tuto odbornou práci nechcete dělat sami firem, které vám kvalitně střechu pokryjí, je dostatek.
Může se stát, že střechu budete potřebovat pouze vyspravit. Tam je realizace svépomocí možná. Než se do této akce pustíte, spočítejte si, zda by pro vás nebylo výhodnější vyměnit střechu celou. Platí to zvlášť v případě, že dosavadní střešní krytina je z nevhodného materiálu, jako je třeba eternit. Eternitové tašky, dříve jako střešní krytina hojně používány jsou vyrobeny z azbestocementu, proto v případě výměny musíte podat povolení na stavebním úřadu a oznámit na Krajské hygienické stanici. Následně vás bude čekat povinnost zajistit vhodnou likvidaci. Postupovat musíte jako při likvidaci nebezpečného odpadu.
Na vás bude jen rozhodnutí, jakou krytinu budete na střechu požadovat. Záležet bude i na vašich finančních možnostech. Položení střešní krytiny – práce včetně materiálu – se může vyšplhat až na horentní sumy.
Při stavbě rodinného domu asi sáhnete po kvalitnější krytině i za cenu vyšší pořizovací ceny. Bude vás nejspíš zajímat trvanlivost krytiny a odolnost proti rozmarům počasí. Přihlédnout byste měli také k tomu, jak velkou zátěž vydrží krov, na který se chystáte krytinu položit.
Jiný druh krytiny zvolíte při stavbě chaty nebo zahradních domků, kde bude nutné pořídit takovou krytinu, které stavbu svou vahou příliš nezatíží a bude jednoduchá na údržbu. V tomto případě se nabízí možnost položení střechy plechové.