V době, kdy důvěra k pojišťovnám klesá, je nanejvýš vhodné upozornit na pohromy, které mohou postihnout vaši domácnost. V takovýchto případech děkujete všem, že jste mysleli na budoucnost a nechali jste svůj domov pojistit. Ale co vy ostatní, kteří s pojištěním domácnosti otálíte?
Existuje několik druhů pojistek a je velmi těžké se v nich vyznat. Mezi tři základní druhy však patří pojištění majetku, nemovitosti a domácnosti. Pochopení toho, k čemu jsou tyto pojistky určené, je velmi jednoduché. Pojištění domácnosti se vztahuje na nábytek, spotřebiče a prostě veškeré vybavení, včetně nejrůznějších cenností a mnohdy i domácích mazlíčků. Zkrátka vztahuje se na movité věci. Tato pojistka se poskytuje pouze na domácnosti, ve kterých bydlíte minimálně 270 dní v roce a využít ji můžete v případě zničení vybavení domu přírodními živly, škody způsobené zloději apod.
Další pojistkou je pojištění nemovitosti. Ta se na rozdíl od pojistky domácnosti vztahuje pouze na věci nemovité, tedy například zahrady či oplocení. Poslední je pojištění majetku. Jedná se o kombinaci dvou prvních pojistek a vztahuje se tedy na věci movité i nemovité.
A co dál?
Mnoho lidí se nerado pojišťuje, protože pojišťovacím firmám nevěří. Ano, souhlasím s tím, že na světě je mnoho podvodníků a některé podmínky firem nejsou příliš příznivé. Smlouvy vás často oškubou a vy z toho nic nemáte. Musíte proto vědět, na co si dát pozor, jak vybrat správnou pojišťovnu, která je nejvýhodnější a co vše potřebujete v pojistce mít.
Co byste měli vědět?
· Asistenční služby součástí pojistky.
· Aktualizujte své pojistky.
· Řekněte ne podpojištění – stanovte pojistnou částku férově.
· Zabezpečte si váš dům, budete mít levnější pojistku.
· Součástí pojištění domácnosti by mělo být pojištění civilní odpovědnosti (například nechtěná škoda v obchodě, škody způsobené domácím mazlíčkem apod.).
· Informujte se o všem, čtěte důkladně smlouvy, nenaleťte podvodníkům.
Foto: Pixabay