Najít dobrý a vhodný pozemek je velké umění. V dnešní době je nepřeberné množství možností, jak by se mohla koupě prodražit. A jelikož peněz nazbyt nemá skoro nikdo, každý nečekaný zádrhel může způsobit opravdu nepříjemné komplikace. Proto je vhodné se předem poradit a dát si na čas. Obecné pravidlo platí, hledej, ptej se, zkoumej.
Když už jsme se rozhodli, že budeme stavět, měli bychom si předem ujasnit, co to vlastně bude. Dle předem zvoleného projektu nebo návrhu lze snadno odhadnout, kolik místa k realizaci budeme potřebovat.
V první řadě bychom se měli zaměřit na to, zda pozemek leží v pro nás vyhovující lokalitě. Proto je dobré mít ujasněné priority naší domácnosti. Podle toho budeme volit místa k hledání. Tady je také dobré si uvědomit, že nejen občanská vybavenost hraje roli. Ale také samotné situování pozemku. Například pokud se nachází mezi poli, musíte počítat s tím, že na nich bude neustálý ruch zemědělské techniky. V případě zasazení do městské krajiny budete neustále obklopení hlukem města.
Dalšími faktory, které je nutno si vzít na zřetel, jsou tvar a velikost, svahovitost, orientace na světové strany. Tvar ovlivní hlavně to, jak budeme celou stavbu zasazovat. Musíme totiž dodržet určitá pravidla – jako jsou odstup od okolních budov, odstup od okraje pozemku, dostupnost přístupové komunikace.
Od toho se bude také odvíjet možnost natočení domu dle světových stran. Jak dobře víme, jižní strana je v našich zeměpisných šířkách nejslunečnější, proto by se tam měla orientovat okna pokojů, kde budeme trávit nejvíce času přes den. Když to vchodové dveře, komory, nebo jiné méně využívané části domu mohou být orientovaný na sever. Svahovitost terénu je velmi důležitý faktor, co se týká finanční stránky věci.
Pokud chcete ušetřit co nejvíce, volte spíše rovinatý pozemek. A pokud už jde řeč o struktuře, nezapomeňte se podívat i pod povrch. Stavbu mohou zkomplikovat například spodní vody, nebo skalnaté podloží.
Pokud zatím vše vypadá v pořádku, dalším faktorem úspěšně postaveného domu jsou inženýrské sítě. Nejsou to nepřekonatelné faktory, ale mohou se pěkně prodražit. Zvláště pokud by se jednalo o elektriku či vodu. Menším problémem může být přístupová cesta přes cizí pozemek. Tady se bude jednat spíše o vadu na kráse, kterou ale lze včas právně ošetřit.
Posledním bodem by už měla být kontrola právních vztahů. Zejména k zjištění, zda je pozemek určen ke stavbě, nebo zda není ničím zatížen ani omezen. Rozhodně prostudujte příslušný list vlastnictví. Není na škodu se zastavit i na místní úřad a vyžádat si informace o naplánovaných stavebních aktivitách. Aby nedošlo k tomu, že Vám během pár let vyroste před nosem dálnice, nebo panelák, který bude jediný výhled široko daleko. Také si dejte pozor na skrytá omezení, jako například záplavová území, ochranná pásma, nebo chráněné krajinné oblasti.
Teprve až si projdete vše, co je jen možné, s klidným svědomím můžete začít připravovat kupní smlouvu. V tomhle případě doporučuji se obrátit na odborníka, který by měl vést nejlépe všechny Vaše smlouvy s koupí a realizací stavby spojené.