Papír jako stavební kámen

Plánování nových věcí je příjemnou starostí. Avšak už další úkony spojené s tím zas tak zábavné nejsou. Nejen, že plánování nového domu či bytu, nebo i větší rekonstrukce je na čas nákladné samo o sobě, ale navíc zde jsou další položky, které Vás o čas vyloženě okrádají. Je dobré se nad mnoha věcmi pozastavit a rozhodně je jen tak neodbýt. Jednou z nich je i projektová dokumentace. Zjednodušeně řečeno je to takový průvodce stavbou pro všechny, kdo se na té konkrétní stavbě bude podílet.
model domu
Projektová dokumentace by mohla, nebo spíše měla obsahovat následující položky:
–          studie stavby: pokud vybíráme z katalogu, tak se jedná o nákres, který nám poslouží, abychom si vybrali projekt podle sebe. Jinak se jedná hlavně o ideový návrh stavby v přípravné fázi. Ukazuje tvarovou, materiálovou a další stránky řešení stavby.
–          dokumenty pro územní řízení: jedná se o dokumentaci potřebnou pro zahájení územního řízení, které předchází povolení ke stavbě. Většinou k tomu dochází, pokud pozemek pro realizaci stavby zatím nebyl územním plánem schválen ke stavbě. Na to je dobré si dát pozor při samotném výběru a koupi pozemku. Vyřizováním územního povolení se stavba prodraží.
měřící pomůcky
–          dokumentace pro stavební povolení/ohlášení stavby: zde je už v projektu vše rozepsané, jak to bude vyhovovat nejen úřadům, ale i klientovi. Tato dokumentace se potom s dalšími věcmi podává na stavební úřad k vyřízení povolení nebo ohlášky.
–          dokumentace pro provedení stavby: toto je už propracovaná dokumentace sestavená na základě předchozích fází. Zde již jsou zahrnuté veškeré profese, které se budou na stavbě podílet. Slouží také hlavně pro stavební dozor, který má na základě této dokumentace možnost kontrolovat kvalitu a správnost provedení stavebních prací. Také může sloužit jako podklad pro zadávací dokumentaci při výběru dodavatele stavby.
–          dokumentace skutečného provedení stavby: tato dokumentace slouží zejména pro kolaudací stavby. Zobrazuje stav, ve kterém byla stavba uvedená do provozu.
měřící pomůcky
Ať se rozhodnete stavět dům svépomocí, nebo přes stavební firmu, investovat do pořádné dokumentace se vyplatí. Stejně tak, pokud přemýšlíte, zda je třeba nad stavbou dozor. Je dobré si vybrat nezávislou osobu, která se bude řídit právě zmíněnou dokumentací. Sami na stavbě, pokud ji nestavíte, nemůžete být pořád. Hlavní je vše si pořádně promyslet. Když si necháte projekt předělat už jen párkrát, po finanční stránce to rozhodně poznáte.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like