Proč je výhodné svítit kompaktními zářivkami

Kompaktní zářivky začaly nahrazovat v 90. letech klasické žárovky s wolframovým vláknem. Lidé je nakupovali spíše ze zvědavosti, i když jedním z důvodů byla poměrně výrazná úspora elektrického proudu. Ta byla nižší řádově o desítky procent, ovšem pořizovací cena a kratší životnost tomuto procesu příliš nenahrávaly. A tak se jejich prodej příliš překotně nezvyšoval a vláknové žárovky stále hrály prim.
K větší popularitě nepřispěly ani některé problematické vlastnosti těchto výrobků, především velmi dlouhý náběh na plný výkon, značně zredukované barevné podání a výrazné omezení životnosti na počet spínacích cyklů.

kompaktní zářivka

Úspora energie

Doba však pokročila a vývoj osvětlovací techniky zasáhl pochopitelně i tyto světelné zdroje. Nové technologické postupy při výrobě luminoforů, baněk, náplní a předřadníků vynesly kompaktní zářivky opět na výsluní a jsou dnes středem zájmu mnoha zákazníků. Úspora energie je vyšší díky nižším příkonům, vyššímu světelnému toku a prodloužené životnosti, která překračuje 15 tisíc hodin. Jedinou nevýhodou je malé množství rtuti na luminiscenční vrstvě a tím pádem je nutné žárovky ukládat do kontejnerů s nebezpečným odpadem.

kompaktní zářivka - trubice

Barevné podání

Index podání barev a odstín bílého světla vyzařovaného kompaktními zářivkami LIHGHT PARK LTD je jejich velkou předností. První typy z devadesátých let byly v tomto směru velmi omezené, dnes však lze vybírat mezi teplou, neutrální a studenou bílou a zároveň s velmi vysokým indexem podání barev Ra. Jsou to v podstatě nízkotlaké rtuťové výbojky a tato technologie je známa lidstvu již desítky let, značnou výhodou je velmi příjemné světlo, zvláště v teplých odstínech. Někteří lidé jej dokonce považují za jemnější a citlivější ve srovnání s LED diodami.
Výhodou jsou také předřadníky řízené elektronikou, tím pádem pracují na vyšší frekvenci, kterou lidské oko zaznamená jako spojitý světelný tok a odpadá tudíž nepříjemný jev blikání, který provázel staré typy „úsporek“ a lineárních zářivkových trubic.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like