Parkety byly vždy spolehlivou, kvalitní a především luxusní podlahou. Není to tak dávno, co takové podlahy byly spíše v rodinách, kteří měli daleko větší nároky na bydlení a chtěli opravdu luxus. Dnes jsou parkety a dřevěné podlahy vůbec jednou z variant, která se stala velmi oblíbenou pro naše pohodlné bydlení.
Tento druh podlah se vyznačuje dlouhou životností a pokud je o podlahu dobře postaráno, mají parkety dlouhou životnost. A přesto se v průběhu let kvalita pokládky parketových desek zhoršuje, dochází k problémům se vzhledem a z této situace existují pouze dva způsoby – buď provést kompletní výměnu podlahy, nebo se pokusit obnovit parkety.
Odborná firma
Pokud se rozhodneme pro jakýkoliv způsob, měli bychom si nejdříve vyžádat posouzení stavu odborným technikem. jen tak máme jistotu, že jsme se rozhodli správně. Pokud podlaha vykazuje známky hniloby nebo opravdu velkého znečištění nebo vlhkosti, je určitě vhodné podlahu vyměnit. Celý stav poškození tedy posoudí odborná firma a pokud dojde k renovaci, navrhne i optimální řešení.
Parkety patří také do skupiny velmi kvalitních podlahových krytin, které se mohou pyšnit ekologickým a přírodním materiálem. Dnes můžeme na trhu najít různé druhy parket z různých dřevin, ale najdeme na trhu i parketovou mozaiku, kterou také nazýváme zámeckou. Tyto přírodní materiály mají velkou výhodu nejen ve své kvalitě, ale také v dokonalosti a odolnosti. Parkety se nejčastěji vyrábějí z dobu, buku, smrku i modřínu, ale není žádnou výjimkou ani exotika, kam řadíme třeba bambus. U těch exotických materiálů musíme ovšem počítat s vyšší cenou.
Renovace
Samotný proces obnovy parket s prasklinami a štěrbinami se provádí postupně. Nejdříve je potřeba odstranit starý nátěr, lak a nečistoty. To docílíme jednoduchým způsobem a to hrubým broušením. Získáme tak povrch, který se může zmenšit o 2 mm a podlaha také může získat jiný vzhled. Rozdíl je tedy po broušení patrný.
Dalším postupem renovace je následné vyplnění mezer mezi jednotlivými parketami, vyplnění prohlubní nebo dírek, ale také výměna jednotlivých dílců, které se již zachránit nedají. Jde to celkem snadno. Stačí si přichystat potřebný materiál k ruce a parkety ve stejné velikosti. ty se pak podle potřeby mohou i mírně upravit, ale základem je dobře vyčištěný a rovný podkladový povrch. Po vyloupnutí parkety se musí podklad vybrousit, odstranit staré lepidlo a v případě, že je povrch nerovný také vytmelit tak, aby jsme docílili roviny. jestliže máme takto připravený podklad, můžeme jednoduše jednotlivé dílce přilepit. Práce je to doslova mravenčí, protože jde zde také o přesnost a dokonalost. Ve výsledku pak bude ovšem celá práce hodnocena na výbornou.
Pro tmelení je zapotřebí speciální tmel, který je k tomu určený. V žádném případě nepoužívejme silikony, které jsou mastné a celou renovaci by nám jen znehodnotily.
Povrchová úprav parket
Po úspěšném vytmelení všech nedostatků je na řadě opět broušení, které tentokrát znamená konečnou fázi. Jak bude podlaha vybroušena, takový budeme mít povrch. Proto si na této fázi broušení dejme záležet. V případě, že vše dopadlo dobře, můžeme podlahu jednoduše vyluxovat od zbytkového prachu, který by nám při finální povrchové úpravě mohl nadělat nepříjemnosti. lakování parket je nejběžnější povrchovou úpravou. Laky jsou vodou ředitelné a podlaha je tak ošetřena na hodně dlouho. Nanáší se pomocí jemného válečku a musíme počítat s tím, že se postup musí opakovat asi dvakrát, plné zatížení takové podlahy je pak možné až po několika dnech. Voskování parket je také jednou z možností povrchové úpravy a používá se tekutý vosk na bázi včelího vosku. Následně se pak podlaha přeleští a vykazuje dokonalý vzhled.