Podzim se u většiny lidí neřadí mezi oblíbená roční období, nedostatek světla a tepla obvykle přináší únavu, chmurné myšlenky a deprese. Jedním ze způsobů, jak si zpříjemnit podzimní dny a zároveň podpořit svou imunitu, je právě návštěva sauny.
Saunování je v posledních letech hitem a čím dál tím více lidí propadá jeho kouzlu. Zbavuje škodlivých toxinů, odbourává každodenní stres a výrazně posiluje imunitu. Jak ale řešit situaci, kdy nechcete nebo nemůžete opustit pohodlí domova? Ano, v současné době je možné tento problém vyřešit právě instalací sauny přímo v bytě.
Jaký druh zvolit?
Výběr sauny závisí na individuálních představách, technických podmínkách a také finančních možnostech budoucího majitele. Jakou saunu tedy zvolit?
Finská sauna
Jinak nazývaná také „klasickou saunou“, vyhřívá místnost na teplotu kolem 90 – 120°C, vlhkost se pohybuje mezi 5 a 10%. Podstatou finské sauny je rozpálení kamenů a za pomoci vody následné vytváření vodní páry. Z praktických důvodů je dobré umístit ji do blízkosti sprchy – dlouhé pobíhání ze sauny do sprchy snižuje účinek saunování. Je mnoho variant, jak si nechat finskou saunu instalovat.
· Nově postavit do prostoru
· Integrovat do zvoleného prostoru
· Instalovat v podobě rozloženého boxu
Pro všechny varianty je důležité, aby byla vyřešena stavební připravenost bytu (typ podlahy, teplota okolí, izolace, apod.). Detailní požadavky upřesní montážní technik konkrétní sauny, ale pro všechny typy finských saun je důležité dovést k místu instalace sauny třífázový kabel s vlastním jištěním a proudovým chráničem.
Infrasauna
Patří mezi ekonomicky nejvýhodnější variantu sauny s kratší dobou předehřívání (cca. 5 – 10 minut). Vyhřívá místnost na teplotu kolem 60°C, vlhkost se pohybuje mezi 30 a 50%. Podstatou infrasauny je působení infračerveného záření v teplotě 45° – 60°C, které je vytvářeno díky karbonovým nebo keramickým topidlům, vše záleží na přání budoucího majitele infrasauny. Tento typ sauny se hodí hlavně pro sportovce – prohřeje svalstvo a uleví kloubům.
Infrasauna se obvykle prodává v rozložené podobě, její instalace a montáž není náročná. Vzhledem k tomu, že k zapojení je nutná pouze zásuvka o napětí 230V, nejsou nutné stavební úpravy v bytě a instalaci tak zvládne téměř každý.
Parní kabina
Jedná se o ekonomicky nejnáročnější řešení sauny, ale zároveň o nejvhodnější variantu s ohledem na zdraví. Parní kabina se vyhřívá na teplotu mezi 40 – 60°C při relativní vlhkosti až 100%. Podstatou parní lázně je činnost generátoru vodní páry, který je umístěn mimo kabinu, je tedy nutná stavební připravenost na základě doporučení montážního technika.
Parní kabina je ideální k vyřešení onemocnění horních cest dýchacích. Díky inhalaci vodní mlhy se zvlhčí dýchací cesty a usnadní se tak odkašlávání a dýchání. Účinek parní kabiny také ocení hlavně ženy, působí totiž velmi příznivě na pokožku, stahuje póry a dostává tělo i psychiku do dokonalé harmonie.
Zdroj fotek: Pixabay