Srovnání hypotéky a stavebního spoření

Nejde jenom o otevření účtu a splácení úvěru, ale také o poplatky s hypotékou i stavebním spořením spojené. Které je výhodnější a jaké jsou úrokové sazby? Jak se situace změní při předčasném splacení? Která verze je výhodnější a který druh úvěru na bydlení je tedy levnější? Jaké poplatky musíme zaplatit při hypotéce, a jaké při stavebním spoření? Pojďme se na to podívat.
 
Stavební spoření
o   Vstupní poplatek, jenž činí většinou jedno procento z cílové částky (10 tisíc z jednoho milionu)
o   Poplatek za vedení účtu
o   Zprostředkování meziúvěru, jenž zase činí asi jedno procento z cílové částky
 
Poplatky spojené s hypotékou
o   Poplatek za zavedení účtu, které činí maximálně jedno procento
o   Měsíční poplatky za vedení hypotéky (mezi 120-220 korunami)
o   Poplatek za vedení běžného účtu

Úrokové sazby Stavebního spoření
Když si zjednáte meziúvěr, jeho úroky bývají vyšší, než přicházejí později s řádným úvěrem. Meziúvěrový úrok se totiž počítá z cílové částky. Řádný úvěr odpočítává úrok už jenom z částky, kterou splácíte, jinak řečeno část, kterou jste nedospořili a na niž vám spořitelna zjednala řádný úvěr. Úroková sazba je však stejně vysoká v souladu s podmínkami vaší stavební spořitelny.
Předčasné splacení Stavebního spoření
Pakliže se vám podaří splatit celou částku předčasně, neplatíte za to žádné sankční poplatky a úvěr tímto zanikne.
Úrokové sazby hypotéky
Hypotéka má své fixované sazby, které se vztahují k určitému období splátkového kalendáře. Na každé období vyhlašuje dlužníkovi jinou sazbu.
Předčasné splacení hypotéky
Pakliže se vám poštěstí shromáždit dostatečné množství financí na předčasné splacení hypotéky, je pravděpodobné, že za to budete sankciování podle smluvních podmínek, za nichž jste se pod hypoteční úvěr podepsali. Ale existuje jakési okénko, a to den, kdy vyprší období pro určitou fixovanou sazbu. V tento den, kdy končí jedna sazba a začíná nová, můžete splatit jinou než fixovanou částku úroku bez poplatků nebo sankcí.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like