Možná si vzpomenete, že jste v dětství vyli věnečky z pampelišek či jiných lučních květin. Maminky sice nikdy tímto nápadem moc nadšené nebyly, protože pampelišky zanechávaly na oblečení jen těžko vypratelné fleky, přesto ta radost spojená s posazením hotového věnečku na hlavu, za to stála.
Koupit či vyrobit?
V období například před Vánocemi či Velikonocemi není až tak obtížné koupit krásné již hotové květinové věnce. Ty jsou ideální volbou pro ty, kteří chtějí doma takovýto dekorační prvek, ale nemají čas ani zkušenosti a chuť vyrobit si vlastní. Pro jarní věnce je typické využití březových větviček, prvních jarních květů a pak také například vaječných skořápek či drobných dřevěných či keramických ozdůbek nejčastěji v podobě symbolů typických pro dané svátky. Na adventním věnci určeném k ozdobě stolu pak samozřejmě nesmí chybět čtyři svíčky, které během adventu postupně zapalujeme. Pokud se jedná o věnec na dveře, nabízí se kromě větví jehličnanů využití například šišek, drobnějších ozdob či barevných stuh. Fantazii výrobců takovýchto věnců se přirozeně meze nekladou, i když někdy není úplně snadné objevit věnec, který bude přesně splňovat Vaše představy. V tomto případě nastává okamžik, kdy se můžete rozhodnout pro vlastnoruční výrobu!
Jak postupovat při výrobě věnce?
Na trhu můžete běžně zakoupit polystyrénové korpusy určené pro tvorbu věnců ze všeho jiného kromě živých rostlin. Pokud totiž chcete tvořit věnec z čerstvých květin, budete si muset pořídit věnec z hmoty Oazis (zelená houba), která je pro výrobu takovýchto dekorací určena. Cena těchto korpusů není nikterak vysoká. Základním pravidlem pro vázání věnců ze živých květin je, že byste je měli ponechat dostatečně dlouho ve studené vodě na chladném místě. Ideálně přes noc například ve sklepě. Před samotným aranžováním si květiny zkrátíte cca na délku 5 – 10 cm. K vázání použijte provázek, drátek by mohl květiny proříznout. Hotový věnec položte na mělký talíř s vodou, vydrží Vám déle čerstvý.
Rozhodnete-li se pro věnec z jiného materiálu než živého, můžete počítat s tím, že Vám tento dekorační prvek vydrží i několik let, pokud jej například budete využívat pouze sezónně (například na Velikonoce). Nabídka materiálu, který můžete k tvorbě takovýchto věnců využít, je tak široká, že záleží čistě na vašich preferencích a představě. Pro příklad můžete využít sušené květy, plody stromů, sušené houby, různé druhy ořechu, koření, stuhy, drobné dřevěné, látkové či keramické ozdoby.