Stavba rodinného domu je pro mnohé z nás jistě velkým a důležitým životním krokem. Ovlivní to náš život na spoustu let dopředu a velmi výrazně to změní i naše fungování během celého období stavby. Než se však vůbec začne, čeká nás spousta vyřizování, přemýšlení a plánování.
Čím je vhodné začít a nad čím přemýšlet?
Určitě je v prvé řadě zásadní rozhodnutí o tom, že chceme stavět. Pak už se může začít plánovat a organizovat konkrétní kroky k realizaci vlastního bydlení. Jak velký dům budeme chtít, zda bude patrový či přízemní, kde chceme stavět, výběr pozemku, způsob financování a tak dále.
Než je poprvé takzvaně kopnuto do země, čeká nás řada rozhodnutí, mezi které v první linii patří také výběr projektu. Dá se řešit několika způsoby:
? typový projekt rodinného domu – na trhu je celá řada velkých i malých firem, specializujících se na prodej typových projektů. Na internetových stránkách nebo v jejich kanceláři si najdete, dle různých parametrů, projekt, který je podle vašich představ, nebo který se vám vyloženě zalíbí. Dopředu znáte přibližnou cenu, vidíte vizualizaci jak domu, tak i interiéru a uděláte si představu o tom, jak by váš dům mohl vypadat. Výhodou těchto projektů je celkem nízká cena a jejich rychlé dodání.
? individuální projekt šitý na míru – pokud nemáte v oblibě typové projekty, nebo je vaše představa jiná, či chcete být originální, můžete oslovit projektanta a společně vymyslet, jak by dům mohl vypadat. U těchto projektů je sice cena vyšší, ovšem zase můžete v případě potřeby projekt upravovat a s projektantem se operativně řešit zapracování změn či úprav.
? vlastní projekt – pokud jste kreativní nebo technicky založení, můžete si projekt navrhnout sami, lze k tomu nainstalovat různé programy, ve kterých se dá projektovat, třeba i ve 3D, pokud však nejste povoláním projektanti, závěrem bude muset vše dotáhnout do konce odborník, který projekt případně upraví a hlavně posvětí kulatým razítkem, jež potřebujeme pro stavební řízení.
Foto: Pixabay