Marně gruntujete celé odpoledne vaši domácnost od půdy až do sklepa, a stačí dvě hodiny a někdy i méně, než se objeví zbytek členů domácnosti, nejlépe i s nějakými kamarády či domácími mazlíčky, a výsledek vaší práce není nikde ani vidět, a vy už další den můžete začít nanovo.
Pocit, který nejspíš všichni známe
Kde tedy tkví efektivita úklidu? Pouze tam, kde má smysl něco uklízet. Například, pokud se snažíme uklízet věci, které se denně používají, efektivita se nedostaví, protože to budeme už za pár hodin uklízet znova. Některé věci jde přece uklízet jen jednou za několik dní – například leštění nábytku, vysávání, utírání prachu nebo skládání předmětů na jejich původní místo.
· V prvé řadě bychom si mohli dát všechny uklízecí přípravky na jedno místo – alespoň je nebudeme muset denně pracně hledat a připravovat k použití.
· Ve druhé řadě se rozhlédnete po nábytku. Je funkční a praktický, nebo je jen na ozdobu či vám nevyhovuje, ba dokonce překáží? Promyslete si i tento faktor uklízení – kam dáváte věci, když je uklízíte? A proč je uklízíte denně zrovna tam? Není pro ně praktičtější místo někde v bytě?
Efektivní uspořádání
– Jak využít správně a stoprocentně každý prostor bytu či domu? Pořadači! A jak na ně? Zde máme návod:
– Nejvíce vepředu a v úrovni očí by měly být věci, které používáte denně
– Věci, které se používají méně často či sezonně uschovávejte do úložných prostorů nebo nahoru do skříní
– Různé koše a košíky jsou ideální na uspořádání prádla ve skříních nebo v policích
– Věšáky do skříní – můžete použít na jedno ramínko každý kousek oblečení zvlášť, nebo na věšáky rovnou seskládat celý outfit!
Dbejte na funkčnost rozložení nejenom nábytku, ale také doplňků. Nemáte-li v domě či bytě mnoho místa, umístění doplňků může působit neuklizeným dojmem, který nás nutí neustále je přerovnávat, což nám dá pocit uklizenosti.
Foto: Pixabay