Balkon pro malé i velké

Záleží jen na vás a vašich preferencích a samozřejmě na velikosti balkonu. Důležitou roli také hraje poloha tohoto prostoru. Balkon směřující na sever nebude úplně nejvhodnější pro pěstování zeleniny. Příjemné posezení tam asi nečeká teplomilného člověka, ale na druhé straně, v parném létě si snad každý rád odpočine v chladnějším a stinném koutku. Takže zvažte svoje představy a možnosti a nechte se inspirovat následujícími tipy.
 modré rámy
Pokud nebydlíte v těsné blízkosti rušné komunikace, můžete balkon přeměnit na svoji oázu klidu. Místo, kde si nerušeně přečtete knihu nebo vypijete s partnerem kávu. K tomu budete určitě potřebovat pohodlný sedací nábytek. Vybírat můžete od klasických ratanových křesel až po moderní sedací vaky. Skvělou volbou může být i houpací křeslo.  Aby byla kam položit kniha či káva, nesmí chybět stolek. Stačí jen menší, na rozdíl od sezení, které by mělo zajistit dostatečné pohodlí. Příjemnou atmosféru můžete doladit různými polštářky a přehozy. Poslední dobou získávají na oblibě závěsné led lampiony, které určitě pomohou navodit tu správnou relaxační náladu.
Vášniví pěstitelé jistě využijí možnost udělat si na balkoně malou zahrádku, ať už okrasnou či jedlou. Barevné trvalky vytvoří krásný estetický dojem, ale zajímavé jsou i různé keříky a zakrslé stromky, které můžete upravit jako bonsaje. Ideální je kombinace estetického a chuťového požitku, jako je tomu u některých drobnoplodých keřů. Jedlá část zahrádky pak jistě potěší hlavně malé strávníky. A nesmíme zapomenout na bylinky, které nejen že hezky vypadají, ale najdou i praktické využití v kuchyni nebo při léčbě různých neduhů.
Jednou z možností je také kombinace předchozích dvou tipů. Pestré květy či uklidňující zeleň zútulní váš relaxační koutek a vůně bylinek jistě zpříjemní posezení u kávy.
okenní truhlík
Rodiče malých dětí mohou na balkoně zřídit svým ratolestem mini hernu. Vždyť je plno hraček a zařízení, které se do dětského pokojíku moc nehodí, a pokud nemáte zahradu, je balkon ideální volbou. Na dostatečně prostorné lodžie se určitě vejde menší uzavíratelné pískoviště, houpačka nebo v létě nafukovací bazének. Pokud jsou vaše děti spíše kreativní, vybavte jim tento koutek jako ateliér, kde budou moci bez obav rozvíjet svoji tvořivost. V každém případě však nezapomínejte na bezpečnost a nenechávejte děti na balkoně bez dozoru.
Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv možnost využití balkonu, mějte na paměti, že tento exteriér je vystaven povětrnostním vlivům. Nábytek musí být tedy vhodně ošetřený, nádoby na květiny mrazuvzdorné. Zvažte také případné stínění prostoru. V případě využívání dětmi nezapomeňte na bezpečnostní prvky.
Zalíbil se vám některý z našich tipů? Tak nechte pracovat svoji představivost a s chutí se do toho pusťte!

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like