Zdá se to jako romantika jak má být. Tento byt se nachází ve věži, na břehu moře v anglickém Dorsetu, a je známa jako Clavellova věž. Tato věž na Jurském pobřeží pochází z počátku devatenáctého století a byla původně postavena jako observatoř. Později byla Clavellova věž po několik let na pokraji zkázy, ale zachránila ji kompletní rekonstrukce a přestěhování na jiné místo. Poblíž věže, kde nyní stojí, je na zemi viditelné místo jejích původních základů v podobě kruhu. V současné době je Clavellova věž na břehu moře k dispozici jako nemovitost určená k dovolenkovému pronájmu.
Věž v sobě zahrnuje jeden byt, který zabírá všechna její čtyři podlaží. Ložnice v Clavellově věži je tak na úrovni balkónu. Na střeše věže je možné se i procházet. Z této výšky se potom nabízejí ty nejkrásnější výhledy, ať už do vnitrozemí, anebo na moře. O pronájem bytu v této nevšední věži je takové množství zájemců, že je třeba si byt pronajmout i více jak rok dopředu.
Historie věže
Clavellova věž v jihoanglickém Dorsetu je přibližně dvanáct metrů vysoká. Její stavitelé se pro stavbu inspirovali orientální architekturou, a již ve své době působila poměrně výstředně. Věž byla postavena roku 1830 reverendem Johnem Richardsem Clavellem, po kterém nese i své jméno. Během uplynulých let věž Clavellovi potomci využívali jako cíl svých výletů a pikniků. Dokonce se zasloužila o svůj strategický význam, kdy před první světovou válkou měla věž sloužit i jako pozorovatelna pro námořnictvo, jelikož byla postavena pouze necelých šest metrů od strmého útesu nad mořem.
Přesto však od začátku války již neměla věž žádné další využití a opuštěný objekt začal během pozdějších let rychle chátrat. Věž se po mnoho let stávala námětem pro množství umělců, jakož i pro spisovatelku Phyllis Dorothy James, která ji popisuje ve své knize Černá věž. Tímto dílem se historická věž později dostala opět do povědomí a mohla se uspořádat sbírka na záchranu tohoto objektu.
Foto: Pixabay