Dekorace dříve a dnes

 

I dekorace podléhají módním trendům. V současné době je velmi populární například malování na hedvábí, pedig neboli košíkářství, kdy se místo proutí využívají papírové ruličky, dekupáž neboli ubrousková metoda, patchwork, kdy se sešívají malé kousky, aby vytvářely geometrické vzory. Samozřejmě oblíbených metod bychom našli podstatně více.

Dříve byly populární docela jiné metody, kdy použití materiálů bylo velmi improvizované, protože nebylo k dispozici tolik speciálních prodejen, kde bylo možné zakoupit potřebný  materiál na výrobu. Určitě si oblibu mnohé z nich udržují ještě dnes. Pojďme na některé z nich zavzpomínat.

velikonoční dekorace
Vzpomínání

·         Drhání– velmi zajímavá metoda, kde jste v podstatě nepotřebovali žádné pomůcky, jen kus tenkého provázku, hrubé vlny nebo motouzu. Metoda fungovala na principu různě propojených uzlů. Opakování uzlíků pak vytvářelo různé vzory a obrazce. Metody se využívalo na závěsy, obrazce na zdi, nebo velmi oblíbené byly závěsy na květiny.
vánoční háčkované ozdoby)
·         Tapico– systém speciálních gobelínů byl velmi oblíbený. Koberce se netkaly, ale speciálním háčkem se vytvářely speciální uzlíky. Základ tvořila velmi hrubá síťovina, ke které se uzlíkovaly barevné kousky vlny, které časem vytvářely určité obrazce. Gobelíny se využívaly zvláště na zdobení zdí, ale bylo možné vytvářet i speciální ozdobné polštáře.
·         Háčkování– háčkování je oblíbená metoda dodnes, dají se touto technikou vytvořit zajímavé módní doplňky, ale svého času se vytvářely také různé bytové doplňky, především ozdobné ubrusy, dečky, prostírací sady a podobně.
dekorační provázky
·         Paličkování – velmi jemná technika, kdy se různým proplétáním nití vytvářely krajky. Tyto krajky se pak umisťovaly do paspart a skleněných rámů a sloužily jako obrazová dekorace, nebo se jimi obšívaly ubrusy. Jednalo se o mistrovskou až uměleckou práci.
·         Vyšívání– vyšívané ubrusy dříve tvořily základ každé domácnosti. Dnes bychom tento trend asi příliš neocenili. Každá hospodyně totiž měla umět krásně vyšívat. Pokud to snad neuměla, krásné vyšívané ubrusy se daly pořídit za drahé peníze v prodejně uměleckých řemesel.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like