Divoká zahrada ve stylu romantismuDopřejte si uklidňující zmatek
Přes všechny úpravy, jaké můžete se svojí zahradou buď vy sami, nebo designéři vymyslet, se poslední dobou do módy opět dostává zahrada úplně bez zásahů a to nejen na vesnici. Krása tohoto druhu neupravování spočívá nejen v nefalšovaném dojmu přírodní louky, který pak vaše zahrada začne budit, ale i v rozmanitosti květin a tvorů, kteří se na ní mohou objevit. Přestože luční vysoká tráva neposkytuje bosým chodidlům takový komfort jako perfektně posekaný trávník, může vám přinést stejné potěšení v pozorování života fauny i flóry, kterou bude ukrývat. Chaos může navíc leckteré oči uklidňovat. V porovnání se stresujícím zaměstnáním může být uvolňující si dát o víkendu pauzu a usadit se do nikým neomezované zeleně.

vinobraní

Nezkrotný prales, který se prodírá dírami v plotě a obrůstá dům ze všech stran, který si většina lidí představí pod pojmem neudržovaná zahrada, samozřejmě nevyroste přes noc. Navíc máte možnost si vybrat ze spousty variant (ne)udržování porostu. Ve vyšší trávě snadno vyšlapete cestičky, případně můžete část zahrady pravidelně upravovat sekačkou a volný prostor ponechat jen některým úsekům, které poslouží jako přírodní záhony. V takových neomezovaných částech se bude skvěle dařit růstu malin, ostružin a jiným druhům ovoce, nebo vás zahrada překvapí krásou změti květin, které přivane vítr, nebo prorostou pod zemí odjinud.

louka

Úplná anarchie? Ale kdeže!
Nedělejte si ovšem iluze, že taková romantická zahrada roste úplně sama – bez pravidelného zalívání, prostříhávání a alespoň drobných úprav se vám ze zahrady džungle skutečně stane. Je pak velmi náročné a obvykle i nákladné ji dostat zpět pod kontrolu, pokud si musíte zaplatit odvoz posekaných dřevin a zároveň sehnat zahradníka, který vám pomůže s vyhubením plevele. Ten si v nekontrolovaných chvílích dělá na nehlídané kusy trávy obzvlášť rád nárok. Pokud ovšem budete věnovat zahradě minimální péči, můžete se těšit z jejího bujarého života každý den.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like