TOP 6 bylinek pro domácí pěstování

Bylinky patří mezi nepostradatelné součástí kuchyně každé správné hospodyňky, mají léčivé účinky, dají se sušit do čajů a hodí se i k přípravě koktejlů. Jejich pěstování a údržba je navíc tak snadná, že ji zvládne každý zahradník začátečník. Pokud máte málo místa, vystačí si s květináčem na okně, díky čemuž je budete mít při vaření stále k dispozici a navíc vyklíčí rychleji. Ovšem nepohrdnou ani výsevem v zahradě, která jim poskytne dostatečný prostor pro růst. Vybrat si můžete z nepřeberného množství druhů, mezi pěstiteli se však většinou setkáte s několika nejrozšířenějšími.

bylinky

1.       Máta
Aromatická bylinka patří k nejhojněji pěstovaným rostlinám vůbec. Kromě využití při vaření je velmi vhodná do čajových směsí, ovšem lístky se dají zalít i čerstvé a to jak horkou vodou, tak i studenou – spolu s citronem a sodovkou si tak připravíte osvěžující letní nápoj. Stejně tak ji ocení milovníci mojita, kde je máta zásadní ingrediencí.

2.       Bazalka
Královna všech italských jídel patří mezi nejhojněji vyhledávané bylinky – prodává se v obchodech jak sušená, tak v květináčích. Kromě svých léčivých účinků ji oceníte jako koření v obrovské škále jídel, kde vynikne svojí chutí (například notoricky známá kombinace mozzarelly, rajčat a bazalky). Nejlépe v jídle vyniká čerstvá, proto se hodí ji mít po ruce při vaření.

3.       Pažitka
Pažitka neboli šnytlík má široké využití jako dochucovadlo. Kromě přísady do salátů, polévek, pomazánek a tvarohů, ji kvůli své výrazné chuti oceníte jako zdravější náhražku soli nebo cibule. Využít se dají i růžové květy.

máta

4.       Petržel
Kdo nemá petržel neodmyslitelně spojenou s polévkou od babičky, jako by nebyl. Petržel využívá dnes drtivá většina restaurací k ozdobení oblohy většiny jídel, neboť se skutečně hodí téměř ke všemu. Stejně jako pažitka se přidává jako přísada k ochucení másla, můžete s ní posypat přílohy, skvěle doplňuje chuť ryby a někteří odborníci ji řadí mezi superpotraviny.

5.       Meduňka
Slávu této bylinky zajišťuje zejména uklidnění zcuchaných nervů, na které má blahodárný účinek. Stejně tak pomáhá na další průvodní znaky stresu, jako je bušení srdce a křeče. Meduňkový čaj organismus celkově uklidní a napomáhá snadnějšímu usínání.

6.       Oregano
Žádná pizza z restaurace nechutná tak dobře jako doma upečená – obzvlášť, když máte možnost si ji posypat vlastním vypěstovaným oreganem, které je typickým pizzovým kořením. Mimo jiné je součástí koření provensálského a také se využívá k výrobě esenciálních olejů.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like