Jak naložit se starými a neplatnými bankovkamiUrčitě se už každému z vás stalo, že jste třeba při úklidu domácnosti našli bankovky, u kterých již byla ukončena platnost. Pokud se jedná o desetníky nebo pár drobných nejspíš nad tím jen mávnete rukou. V případě, že najdete papírové bankovky s větší hodnotou, asi už vás to trochu zamrzí. Smůlu máte v případě, že výměna starých bankovek již byla ukončena. Podrobné informace o možnosti termínu do kdy a v jaké hodnotě je možné bankovky vyměnit najdete vždy na stránkách České národní banky. Toto upravuje zákon ČNB, který určuje, za jakých podmínek bude bankovka vyměněna. Výměna neplatných bankovek není zpoplatněna.
hromada jednodolarovek
Co dělat s bankovkou poškozenou?
Pokud máte bankovku jen mírně poškozenou s utrženým růžkem, velmi ušpiněnou nebo zmačkanou nejspíš se s ní pokusíte zaplatit někde v obchodě. Když budete mít štěstí, prodejce vám bankovku nevrátí. Většinou si, ale prodejce od vás poškozenou bankovku nevezme, správně by vám, ale bankovku odmítnout neměl dokonce ani v případě, že byste chtěli platit bankovou slepenou.
Standardně poškozenou bankovku vám vymění na počkání v každé bance, kde je pokladna na vyplácení peněz.
U nestandardně poškozené bankovky už bude výměna složitější. Nestandardně poškozená bankovka je například ohořelá, roztrhaná na malé kousky nebo plesnivá nezřídka i vypraná a nelze u ní určit platnost nebo pravost. U takovéto bankovky vám výměnu může banka odmítnout a peníze vám budou bez náhrady odejmuty.
peněženka v ruce
Výměna bankovek v cizí měně bude nejsložitější. Určitě nepočítejte s tím, že výměnu vám provede každá banka. Některá česká banka vám sice výměnu provede, ale tato služba je zpoplatněna podle sazebníku. Výměnu bankovky v cizí měně můžete uplatnit u Centrální banky příslušného státu. Bankovky budou muset splňovat kritéria, která centrální banky požadují.
Pokud bude bankovka poničena úmyslně vyměněna vám nebude.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like