Jak poznat epilepsii – Co ji způsobuje, symptomy, spouštěče

Epilepsie je chronická porucha, která způsobuje neprovokované opakované záchvaty. Záchvat je náhlá spousta elektrických aktivit v mozku. Existují dva hlavní typy záchvatů. Generalizované záchvaty mají vliv na celý mozek. Ohniskové nebo částečné záchvaty postihují pouze jednu část mozku. Na epilepsii neexistuje žádný lék, ale poruchu lze řídit medikamenty a předcházet tak záchvatům.

Záchvaty

Mírné záchvaty mohou být obtížné rozpoznat. Může to trvat několik vteřin, během kterých vám chybí povědomí. Silnější záchvaty mohou způsobit křeče a nekontrolovatelné svalové záškuby a mohou trvat několik sekund až několika minut. Během silnějšího záchvatu jsou někteří lidé zmatení nebo ztrácejí vědomí. Záchvat samotný si nepamatují. Těžké záchvaty vedou k pokousání jazyku, roztržení rtů a dalším zraněním způsobeným nekontrolovanými pohyby.

Symptomy

· Záchvaty – mírné záchvaty mohou zahrnovat změny chuti, zápachu, zraku, sluchu nebo dotyku, závratě, brnění a záškuby končetin. Silné záchvaty jsou doprovázeny navíc ještě prázdným pohledem, opakovanými pohyby a tím, že osoba nereaguje.

Spouštěče

Někteří lidé trpící epilepsií, dokážou určit věci nebo situace, které u nich vyvolávají záchvaty. Mezi nejčastější spouštěče patří:

· nedostatek spánku,

· nemoci nebo horečka,

· stres,

· jasná světla, blikající světla nebo vzory,

· kofein, alkohol, léky nebo drogy,

· přeskakování jídel, přejídání nebo určité složky potravin.

Identifikace spouštěčů není vždy snadná. Jediná událost nemusí vždy znamenat, že se jedná o spoušť. Často je to kombinace faktorů, které vyvolávají záchvat.

Co způsobuje epilepsii?

U 60 % osob s epilepsií nelze určit příčinu. Možné příčiny epilepsie zahrnují:

· traumatické zranění mozku,

· jizvení na mozku po poranění mozku,

· závažné onemocnění nebo velmi vysoká horečka,

· mrtvice

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like