Nové bydlení se blíží

Předem jste promysleli financování rekonstrukčních prací – buď vlastní prostředky anebo hypotéka, nechali jste nakreslit plány, stanovili harmonogram prací a oběhli jste příslušné úřady: Stavební úřad kvůli ohlašovací povinnosti  nebo povolení stavby –  v případě zásahu do nosných prvků budovy (nosné zdi, krovy, stavby nové jímky,  apod.) projednat stavbu čističky z odpadních vod (čistička) s Vodohospodáři, apod.
cihlový dům
Pokud nejste odborníky v oblasti elektroinstalací a vodoinstalací, topenářských prací anebo sami byste nezvládli opravy jímky nebo instalaci čističky, opravu střechy, podlah, atd.,  zajistěte si předem spolupráci specializovaných firem, abyste měli odborníky  vždy v případě potřeby k dispozici a nemuseli  pak dlouho čekat na jejich volný termín, čímž byste se mohli značně zdržet  a  odchýlit od harmonogramu a vaše bydlení by se zbytečně odsouvalo do nedohledna.
velké vchodové dveře
A pokud jste jen trošku zruční, pak už jen zbývá vyhrnout rukávy, pozvat rodinu a kamarády a pustit se do přípravných stavebních činností
·         vyklidit celou budovu a veškerý odpad odvézt do sběrného dvora (anebo zajistit dopravu těchto nepotřebných a odpadových materiálů)
·         zbourat nežádoucí příčky a připravit výstavbu nových dle připraveného plánu a ze zbylých zdí oklepat omítky
·         vytrhat stará prkna nebo dlažbu na podlahách, vykopat podloží (hlína, atd.) a připravit pro položení nového odpadového potrubí, rozvody  vody a topného systému, také můžete pod novými podlahami připravit odvětrání a odvlhčení domu pomocí systému Iglů a pak už jen čekat na podlaháře nebo se pustit do nových podlah sami : polystyrén, betony, vrchní nášlapná plocha – lino, dlažba, prkna, aj.
·         v případě snižování stropů (ve starých budovách bývaly dost vysoké) nezapomeňte na zateplení speciální vatou, aby se vám dům od půdy neprochlazoval
·         pak už můžete začít obvolávat řemeslníky tak, aby jejich činnosti na sebe navazovaly a vy jste neměli při stavbě zbytečné prodlevy
·         a spousta jiných, byť drobných prací, jejichž potřebu zjistíte až při samotné stavbě a bude se vám zdát, že rekonstrukce nikdy neskončí
Ale pak jednou přijde den, kdy bude vše hotové, kolaudace provedena a vy se začnete těšit a připravovat k nastěhování.
veselý stavitel
Pak se podíváte z oken a uvidíte: no tedy na té zahradě bude tolik práce, ta technická budova se musí dát celá do pořádku, garáž je potřeba postavit novou, no a co s tou stodolou? „ježíši vždyť to je práce na dalších deset let“!
Půjde to pomalu – vždyť chodíte oba do práce, dětem je třeba se věnovat a tak – ale půjde to a věřte, že to nakonec stojí za to. Tak s odvahou a radostně do toho!

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like