Jak pečovat o svetry, aby dlouho vydržely jako nové

V žádném ženském, ani v pánském šatníku v dnešní době nesmí chybět nějaký ten svetřík, a to nejen na zimu, ale na každé roční období. Svetry jsou prostě in a nosí se de facto kdykoliv a kamkoliv. Jenomže také vyžadují speciální zacházení, protože jsou vyrobeny z velmi jemných materiálů. Nesprávná péče svetrům ubírá na kráse, funkčnosti a životnosti. Víte, jak pečovat o svetry, aby vám vydržely co nejdéle jako nové?

Základem péče je materiál

S péčí o svetry začněte již s nákupem. Péče o svetr se odvíjí od materiálu, z něhož je vyroben. Ponejvíce jsou svetry vyrobeny z merino vlny, ale čím dál častěji klasické příze začíná nahrazovat syntetika, jako třeba akryl. Kromě nich se v poslední době čím dál více objevuje i bambusové vlákno, alpaková vlna, angorská vlna, mohérová vlna a kašmír. K těm nejdražším pak patří vlna vyráběná z lamy. Součástí každé moderní příze jsou však i elastanu. Každý svetr proto potřebuje zcela jinou péči, stejně jako každý z nich má i jinou životnost.

Mohér

Mohérová vlna patří k těm nejodolnějším vláknům, ale i tak péči o svetry z tohoto materiálu nepodceňujte. Mohérová vlna se pere ručně ve vlažné vodě mýdlem. Důležité je, abyste svetr před praním nejprve do lázně s mýdlem namočili a nechali tak chvilku odležet. Mohér se nedrhne, ale jemně mne. Přidat můžete i trochu aviváže. Svetr vymačkejte a nechte uschnout na rovné ploše.

Svetr z merino vlny

Svetr z merina před praním převraťte naruby. Prát jej můžete v pračce spolu s dalšími svetry z totožného materiálu a barvy. Důležité však je, abyste zvolili ten správný program, tedy takový, který je určen pro jemné nebo ruční praní (program na vlnu). Na praní takového svetru užívejte vždy jen jemný tekutý prášek určený pro tyto materiály. Svetr sušte rozložený na rovnou plochu.

Kašmír

Kašmírová vlna je velmi jemná a citlivá na nešetrné zacházení, a proto základem správné péče je ruční praní. Ať už máte na cedulce cokoliv, kašmír vážně do pračky nepatří. Perte jej ve studené vodě za užití jemného pracího prostředku nebo ještě lépe dětského šamponu. Časté praní je pro kašmír škodlivé, ideální je praní jednou za tři měsíce a jednou za půl roku byste mu měli dopřát odbornou péči v čistírně. Kašmírový svetr ze zásady nesušte zavěšený, ale rovně rozložený, pomoci mu můžete froté ručníkem.

Důležité je i jak svetry uchováváte

Svetry ze zásady nevěšte na úzká ramínka, vytahuje jim to totiž ramena. Pro uchování krásy vašich svetrů je raději pečlivě skládejte a rovnejte do komínků v polici.

 

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like