Jak poznat rakovinu plic – Příznaky a příčiny

Rakovina plic je typ rakoviny, který vzniká v plicích. Vaše plíce jsou dva houbovité orgány v hrudníku, které přijímají kyslík, když vdechujete, a uvolňují oxid uhličitý, když vydechujete. Lidé, kteří kouří, mají největší riziko rakoviny plic, ačkoli rakovina plic může také nastat u lidí, kteří nikdy nekouřili. Riziko rakoviny plic se zvyšuje s délkou času a počtem cigaret, které jste kouřili. Pokud přestanete kouřit, a to i po dlouhém kouření, můžete výrazně snížit riziko vzniku rakoviny plic.

Symptomy

Rakovina plic obvykle nezpůsobuje v raných fázích příznaky. Známky a příznaky rakoviny plic se typicky vyskytují až při pokročilé nemoci.

Příznaky rakoviny plic mohou zahrnovat:

• Neustávající kašel.

• Vykašlávání krve, a to i v malém množství.

• Dušnost.

• Bolest na hrudi.

• Chrapnění.

• Ztráta hmotnosti bez zjevných příčin.

• Bolest kostí.

• Bolest hlavy.

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte nějaké přetrvávající příznaky, které vás znepokojují, poraďte se s lékařem. Pokud kouříte a nedokážete přestat, požádejte o pomoc svého lékaře. Váš lékař může doporučit strategie pro odvykání kouření, jako jsou poradenství, léky a výrobky pro náhradu nikotinu.

Příčiny

Kouření způsobuje naprostou většinu rakoviny plic – jak u kuřáků, tak u lidí, kteří jsou vystaveni pasivnímu kouři. Ale rakovina plic se také vyskytuje u lidí, kteří nikdy nekouřili a u těch, kteří nikdy neměli dlouhou expozici pasivnímu kouři. V těchto případech nemusí být příčina rakoviny plic jasná.

Mezi další příčiny patří vystavení se radonovému plynu, azbestu a jiným karcinogenům. Riziko vzniku rakoviny plic zvyšuje také rodinná anamnéza.

Jak kouření způsobuje rakovinu plic

Lékaři se domnívají, že kouření způsobuje rakovinu plic tím, že poškozuje buňky, které jsou v plicích. Když vdechujete cigaretový kouř, který je plný látek způsobujících rakovinu (karcinogenů), změny v plicní tkáni začínají téměř okamžitě. Zpočátku je vaše tělo schopné tuto škody opravit. Ale při každé opakované expozici jsou normální buňky řádně poškozovány. Po čase poškození způsobuje, že buňky působí abnormálně a nakonec se může rozvinout rakovina.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like